Boğaziçi Üniversitesi Boğaziçi Üniversitesi

Tarihçe

Boğaziçi Üniversitesi, 1971 yılında İstanbul’da kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Türkiye'nin eğitim kalitesi en yüksek ve saygın üniversitelerinden biri olduğu kabul edilmektedir. Üniversite’nin merkez kampusu İstanbul’un Beşiktaş ilçesinin Bebek semtindedir. Üniversitenin eğitim binaları çoğunlukla Güney Kampus’ta yer almaktadır. Tarihi binaları, boğaz manzarası ve doğu sınırını oluşturan Rumeli Hisarı ile bu yerleşke eşsiz bir atmosfere sahiptir. Boğaziçi Üniversitesinde 4 adet kampus bulunmaktadır. Bunlar; Güney, Kuzey, Uçaksavar ve Hisar Kampüsleridir. Üniversite bünyesinde; eğitim, fen edebiyat, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, uygulamalı bilimler ve yabancı diller yüksekokullarını bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın beşinci, Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısındadır. Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i çevreleyecek şekilde kurulmuş bir şehirdir. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte, bir yarım ada, ( Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç ile çevrili) üzerine kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunan bir şehirdir. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında; İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı ve Çırağan Sarayı yer almaktadır. Tüm bunlara ilaveten Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerden biridir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması, şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Burslar, Boğaziçi üniversitesi tarafından ve diğer kişi ile kuruluşlar tarafından verilmektedir. Üniversite tarafından Gereksinim, Başarı, Yemek, Yurt, Kitap ve Yaz Dönemi bursları verilir. 1- Başarı Ödülü: MF, TM, TS ve DİL puan türlerinde, Türkiye genelinde ilk beş içinde olup, BÜ'ye girenlere burs verilir. Başarı Ödülü için ÖSYM'nin tespit edeceği sıralamada OBP'nin 0,15 katsayı ile çarpılması sonucu bulunan ilgili puan esas alınır. Öğrencilerin BÜ'de kayıt yaptırdıkları bölümün puan türüne bakılmaz. 2- Başarı Bursu : Başarı Bursu için ÖSYM'nin tespit edeceği sıralamada AOBP' nin 0,15 katsayı ile çarpılması sonucu bulunan ilgili puan esas alınır. 3- Gereksinim Bursu : Gereksinimi olduğu belirlenen öğrencilere verilir. Öncelik hazırlık ve ilk 4 yarıyıl öğrencilerinindir. 4- Yemek Bursu: Üniversite yemekhanesinde günde 1 ya da 2 öğün ücretsiz yemek bursudur. Bir akademik yıl için geçerlidir. 5- Yurt Bursu : Üniversite yurtlarında ücretsiz kalma hakkıdır. Yurt Bursu: i) Giriş başarısına, ii) Gereksinime ve iii) Akademik başarıya dayalı ücretsiz kalma hakkı olarak sınıflandırılır. 6- Kitap Bursu: Öğrenciye BÜ Kitabevi'nden ücretsiz olarak ders kitabı sağlanmasıdır. Bir akademik yıl için geçerlidir. 7- YADYOK Bursu: ÖSYS ile yeni gelen hazırlık öğrencilerine verilen aylık gereksinim bursudur. Süresi bir yıldır. 8- Yaz Dönemi Bursu: Yaz Dönemi'nde ücretsiz olarak tek ders alma hakkıdır. 9- Özel Burslar: BÜ dışındaki kişi ve kuruluşların verdikleri burslardır. Bu burslar için öğrenci seçimi, bursu verenler ile BÜ Burs Ofisi arasındaki işbirliği sonucunda yapılır. Bu burslarla ilgili duyurular burs ofisi panolarında ilan edilir. Üniversitenin verdiği bursların yanı sıra İstanbul genelindeki 200 den fazla vakıf ve belediyeler de öğrencilere burs imkanı sunabilmektedir. YURT OLANAKLARI: Güney ve Kuzey kampülerinde kız ve erkek öğrencilere yönelik, üniversiteye ait yurtlar bulunmaktadır. Kilyos Sarıtepe Kampüsü içinde inşa edilmiş olan yurtta, hazırlık öğrencileri kalmaktadır. Uçaksavar Öğrenci Yurdu ise, üniversitenin Uçaksavar Kampüsünde, Superdorm Yurdu ise üniversitenin Uçaksavar Kültür ve Spor Tesisleri Kampüsünde yer almaktadır. Boğaziçi Üniversitesi Vakfı tarafından bağışlarla yaptırılıp Üniversite’ye devredilen bina 22.000 metrekare kapalı alana sahiptir. Boğaziçi Üniversitesi kampüslerinde yer alan 2818 kişilik yurtların yanında, İstanbul genelinde 60 dan fazla devlet ve çok sayıda da özel yurdun yanı sıra apart oda kiralama imkanları da oldukça geniştir.

Spor Olanakları

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenciler, ilgilendikleri alanlarda spor etkinliklerine katılma olanağına sahiptirler. Öğrenciler, Beden Eğitimi Servis Bölümünden değişik spor alanları ile ilgili açılan derslerden alma olanağına sahiptirler. Hatta belirli konularda açılan derslerin hepsini alarak , karşılığında sertifika sahibi de olabilmektedirler. Üniversite bünyesindeki Spor Kurulu'nun temel amacı, akademik yıl sonundaki yapılan geleneksel Boğaziçi Üniversitesi Spor Festivali'nin koordinasyon ve organizasyonunu sağlamaktır. Yıl boyunca etkinliklerini bu amaç doğrultusunda sürdüren Spor Kurulu, üniversite sporcuları arasından seçilmektedir. Ayrıca bu kurul, akademik yıl boyunca her türlü spor etkinliğinin yürütülmesini sağlamaktadır. Üniversitede yapılan spor dalları: Aerobik, Aikido, Amerikan Futbolu, Atletizm, Badminton, Basketbol, Bisiklet, Eskrim, Futbol, Hentbol, Jimnastik, Judo, Karete, Kayak, Kürek, Masa Tenisi, Step, Sutopu, Taekwan-do, Tenis, Triathlon, Voleybol, Yelken ve Yüzmedir. Boğaziçi Üniversitesi kampüslerinde ayrıca, spor tesisleri, stadyum, atletizm pisti, fitness center, Ergo-room, Dodge Gym, Multi-purpose Room’da- çok amaçlı spor salonunu- step, aerobik ve uzakdoğu sporları yapılmaktadır. İlaveten, Tenis Kortları, açık basketbol alanı, halı alan, yüzme havuzu da mevcuttur.

Kültürel Etkinlikler

Boğaziçi Üniversitesi'nde değişik ilgi alanlarını kapsayan öğrenci kulüpleri bulunmaktadır ve bunlar doğrudan ÖİD'na bağlıdır. Bu kulüpler, öğrencilerin ders dışı; sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerini değerlendirebilmeleri ve geliştirebilmeleri amaçlamaktadır. ÖİD'nın denetiminde etkinlik gösteren kulüplerin yönetimi, üye öğrencilerin kendi aralarında seçtikleri yönetim kurullarınca sürdürülür Üniversite öğrencileri, ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla “Öğrenci Kulüpleri” oluşturmuşlardır. Şu an üniversitede 37 Kulüp bulunmaktadır. Boğaziçi üniversitesi, öğrenci faaliyetleri koordinatörlüğüne bağlı 38 ayrı dalda, her ilgi ve ihtiyaca cevap verecek bir organizasyon grubu bulunmaktadır (müzik, satranç, sinema, su altı sporları, türk müziği, havacılık, fotoğrafçılık, dans, bilim, Atatürkçü düşünce...).

Kütüphane

1983 yılından beri faaliyette bulunan kütüphane arşivi günümüze kadar 452.000'e ulaşmıştır. Ayrıca 2.500 cilt kitaptan oluşan ABD Tarihi Dokümanları Koleksiyonu, 18. yüzyıla kadar uzanan nadir eserleriyle dikkat çekmekte, ve Türkiye'de benzeri olmayan diğer bir koleksiyon olarak nitelendirilmektedir. Bugün 9 ayrı koleksiyon barındıran kütüphanenin mevcut materyallerinin okuyuculara en iyi şekilde ulaşması için, kullanılan donanım ve yazılımlardaki gelişmeler yakından takip edilmektedir. Elektronik yayınlar, uluslararası indeksler ve kütüphane yazılımı uygulamalarında Türkiye'de öncü olan bu kütüphane, başarısını tüm üniversite çalışanlarının ve kütüphane dostlarının gönülden desteğine ve daimi ilgisine borçludur.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri, üniversite bünyesindeki Mediko Sosyal Merkezinde yapılmaktadır. Bu merkezde 1.Basamak Sağlık Kuruluşu hizmeti verilmektedir. Poliklinik hizmetlerinin yanı sıra, Hemşirelik , Laboratuar, Röntgen, ve Ambulans hizmetleri bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde öğrenci, idari ve akademik personel ve emeklilerinin sağlık hizmetlerinin görülmesi amacıyla, çeşitli branşlarda uzman hekim ve diş hekimleri kadrosu, Poliklinik, Klinik Laboratuar ve Diş Kliniğinde görev yapmaktadır. Öğrenciler, görevli tarafından , sağlık problemlerine göre ilgili doktora yönlendirilirler. B.Ü sağlık karnesi olan öğrenciler (sosyal güvencesi olmayan), almış oldukları reçeteyi anlaşmalı eczanelerden hasta katılım payı ödeyerek alırlar. Diğer öğrenciler (sosyal güvencesi olanlar), muayene makbuzunun yanı sıra T.C.kimlik No gösteren belgeyle, MSM 'de muayene olup, yazdırılan reçete ile eczaneye müracaat ederler ve hasta katılım payını ödeyerek ilaçlarını alırlar. Öğrenciler, bu birimde verilemeyen sağlık hizmetleri için, bir üst sağlık kurumuna sevk kağıdı verilmeksizin yönlendirilirler. Acil vakalarda, öğrenci, idari veya akademik personel MSM doktorumuz tarafından uygun görüldüğü şekilde, Üniversitemizin nakil ambulansı veya acil 112 vasıtası gerçekleştirilir. Mesai saatleri dışında (gece ve hafta sonu) BUVAK ve MEDLİNE arasında 24/7 Tıbbi Danışmanlık ve Acil Sağlık Hizmeti anlaşması yapılmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Bölümleri ve 2018 Taban Puanları

Bölüm Tür Puan Sıra Kontenjan Açıklama
Çeviribilim DIL-1 492.807 732 60 İngilizce
İngiliz Dili Ve Edebiyatı DIL-1 485.151 899 50 İngilizce
Dilbilim DIL-1 481.540 1120 35 İngilizce
İngilizce Öğretmenliği DIL-1 478.293 1730 90 İngilizce
Matematik MF-1 454.522 17100 50 İngilizce
Matematik Öğretmenliği MF-1 432.447 20700 20 İngilizce
İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF-1 412.134 32900 50 İngilizce
Fizik MF-2 440.707 25200 50 İngilizce
Kimya MF-2 428.369 32700 60 İngilizce
Fizik Öğretmenliği MF-2 395.510 54400 20 İngilizce
Fen Bilgisi Öğretmenliği MF-2 357.610 65300 50 İngilizce
Fizik Öğretmenliği MF-2 0.000 93800 50 İngilizce, Kktc Uyruklu
Moleküler Biyoloji Ve Genetik MF-3 455.698 16500 60 İngilizce
Elektrik-Elektronik Mühendisliği MF-4 530.089 529 80 İngilizce
Bilgisayar Mühendisliği MF-4 524.218 1130 80 İngilizce
Endüstri Mühendisliği MF-4 518.693 1010 65 İngilizce
Makine Mühendisliği MF-4 514.832 1610 65 İngilizce
İnşaat Mühendisliği MF-4 479.877 5060 65 İngilizce
Kimya Mühendisliği MF-4 467.578 8260 60 İngilizce
İşletme TM-1 492.846 827 100 İngilizce
İktisat TM-1 483.710 1650 105 İngilizce
Psikoloji TM-3 482.275 1320 90 İngilizce
Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler TM-3 481.866 1300 90 İngilizce
Sosyoloji TM-3 453.208 2460 60 İngilizce
Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık TM-3 441.708 6340 70 İngilizce
Felsefe TM-3 424.208 9310 60 İngilizce
Psikoloji TM-3 0.000 0 60 İngilizce, Kktc Uyruklu
Tarih TS-2 480.254 1320 60 İngilizce
Türk Dili Ve Edebiyatı TS-2 468.223 2030 60 İngilizce
Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği YGS-1 337.566 0 60 İngilizce
Kimya Öğretmenliği YGS-2 376.220 0 20 İngilizce
Kimya Öğretmenliği YGS-2 0.000 0 20 İngilizce, Kktc Uyruklu
Okul Öncesi Öğretmenliği YGS-5 436.705 0 60 İngilizce
Yönetim Bilişim Sistemleri YGS-6 456.470 11000 65 İngilizce
Uluslararası Ticaret YGS-6 413.975 15000 65 İngilizce
Turizm İşletmeciliği YGS-6 393.740 42800 65 İngilizce

Boğaziçi Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan