Aktüerya Aktüerya

Bölüm Hakkında

Aktüerya; insanların, doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi, yaşamını; yangın , kaza, deprem, hırsızlık gibi mal varlığını etkileyen rastgeleliğe bağlı öngörülemeyen olaylara ve bu olayların finansal etkileriyle ilgilenir. Aktüerler bu tür olayların oluşma riskini analiz etmek, olasılıklarını tahmin etmek ve bu olayların finansal etkilerini hafifletici güvenlik programları oluşturmak üzere eğitilir.

Süre

Mevcut olan aktüerler yönetmeliğine göre hayat alanında faaliyet gösteren her sigorta şirketi, Aktüerler Siciline kayıtlı aktüerler arasından seçilen bir aktüer çalıştırmak zorundadır. Aynı yönetmeliğe göre aktüer olabilmek için Hazine Müsteşarlığı’nın yapacağı yazılı sınava matematik, istatistik, ekonometri ve aktüarya dallarında eğitim veren en az dört yıl süreli bir yüksek öğretim kurumunu bitirenler girebileceklerdir.

Mezun Olduktan Sonra

Aktüerya bölümünde öğrenim görecek ve bu alanda çalışacak kişilerin matematiksel düşünme yeteneğine sahip olması, finans, ekonomi, hukuk konularına ilgili olmaları gerekmektedir.

Aktüerya 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Aktüerya Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan