Arap Dili Ve Edebiyatı Arap Dili Ve Edebiyatı

Bölüm Hakkında

Arap Dili ve Edebiyatı lisans programının amacı, Arap Dili’ni; Arap Edebiyatı ve kültür tarihi ile birlikte inceleyerek öğretmek; Arap dünyasının tarihi, kültürü ve edebi birikimi hakkında bilgili; Arap dünyasındaki edebi, siyasi toplumsal ve ekonomik gelişmeleri yazılı ve işitsel kaynaklardan takip edebilecek, düşündüğünü yazılı ve sözlü yolla ifade edebilecek dil becerisine sahip öğrenciler yetiştirmektedir.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Arap Dili ve Edebiyatı lisans programında başlıca Arapça Dilbilgisi, Arap Edebiyatı Tarihi, Kültür Tarihi, Arapçadan Türkçeye, Türkçeden Arapçaya Çeviri konularında dersler verilmektedir. Arap Edebiyatının çeşitli dönemlerine ait şiir ve nesir örnekleri ele alınmakta, kompozisyon yazma denemeleri yaptırılmakta, ayrıca öğrenciye konuşma alışkanlığı kazandırmaya çalışılmaktadır. Klasik metinlerin yanısıra çeşitli konularda modern Arapça metinler çevrilmekte, öğrenciye Arapça terimler ve deneyimler öğretilmektedir. Bunların yanısıra Ibranice, Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Edebi Eleştiri dersleride yer almaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Programı tamamlayanlar “Dilbilimci” unvanı verilir. Mezunlar üst düzeyde arapça bilgisi gerektiren görevlerde; Dışişleri Bakanlığında, öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığında; kütüphane, arşiv ve müze gibi kamu kuruluşlarında ve özel sektörlerde görev almaktadır.

Arap Dili Ve Edebiyatı 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Arap Dili Ve Edebiyatı Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan