Biyokimya Biyokimya

Bölüm Hakkında

Biyokimya; bitki hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alankimyasal maddeleri ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri inceleyen bilim dalıdır. Canlı yaşamı ile ilgili fizik, kimya, biyoloji, gibi fen bilimleri, sağlık bilimleri, beslenme ve çevre olaylarını ilgilendiren konularda bilimsel ve teknolojik alanda gerekli katkıları yapabilecek, etkili ve verimli çalışma disiplinini kazanmış ve girişimcilik yetenekleri ile donatılmış insan gücünün yetiştirilmesinde lisans ve lisansüstü eğitimin verilmesi bölümün amacını oluşturmaktadır.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Öğrenciler ilk 2 sene ortak ders programına sahip olup, 3 ve 4. sınıfta Biyokimyagerlik ve Biyoteknoloji bölümlerine ayrılır. Genel Kimya, Genel Biyoloji, Hücre Biyolojisi, Organik Kimya, Anorganik Kimya, Genetik, Histoloji, Temel Biyofizikokimya, Biyosensörler, Kemometri, İmmunoloji, Enzimoloji, Mikrobiyal Metabolizma, Biyoproses Kinetiği gıda kalite ve kontrol gibi dersler okutulmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

21 Yüzyılın biyolojik bilimler ve biyoteknoloji çağı olacağı kabul edilmektedir. Bölüm Mezunları “Biyo Kimyager” veya Biyoteknoloji Ağırlıklı Biyokimyager” ünvanının alırlar.

Biyokimya 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Biyokimya Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan