Deniz İşletmeciliği Ve Yönetimi Deniz İşletmeciliği Ve Yönetimi

Bölüm Hakkında

Deniz ulaşımında ve ticaretinde, yönetim ve işletme alanında acente hizmetlerinde çalışacak personel yetiştirmektir. Denizcilik sektörü ülkemizin jeopolitik konumundan dolayı taşımacılık ve seyahat anlamında önemli bir yere sahiptir. Program, gerek güverte bölümü programı ile, gerek iş idaresi lisans programı ile ortak konuları içermekte, ayrıca öğrenciye sefer planlama, liman ve terminal hizmetleri, deniz sigortacılığı, deniz hukuku, gemi kiralama, brokerlik gibi konularda bilgi ve beceri kazandırılması amaçlanmaktadır. Program dahilinde yer almakta olan denizcilik öğretim ve eğitimiyle “Kıyı Kaptanlığı” için gerekli olan bilgilerin kazandırılması hedeflenmektedir.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Matematik, Mikro ve Makro Ekonomi, İşletme, Hukuk, Dünya Deniz Ticareti, Temel Bilgi Teknolojisi, İşletme İstatistiği ve Finansmanı, Deniz Taşımacılığı, Pazarlama Araştırması ve Yönetimi, Denizcilik Ekonomisinin İlkeleri, Maliyet Muhasebesi, Deniz Acente Yönetimi ve Nakliye Müteahhitliği, Deniz Hukuku, Yöneylem Araştırması, Limancılık İşletmeleri ve Yönetimi, İhracat ve İthalat Yönetimi, Denizcilik İşletmeciliğinde Finansal Analiz, Deniz Sigorta Hukuku, Gemi ve Filo Yönetimi, Deniz Haberleşme Sistemleri, Gemi Yapımı ve Stabilite, Pazarlama İlkeleri, Finansal Muhasebe, İşletme Hukuku, Fiziksel Dağıtım Yönetimi, Uluslararası Pazarlama Yönetimi, İnsan Kaynakları ve Personel Yönetimi, Uluslararası İşletmecilik İlkeleri, Temel Gemicilik Bilgileri, Genel Seyir ve Meteoroloji, Deniz Ticaret Hukuku, Gemi Makinaları, Gümrük Yönetimi ve Gümrükleme İşlemleri, Deniz Kaynakları Yönetimi, Yönetim Muhasebesi, Brokerlik ve Charterlık İşletmeciliği, Gemi Survey ve Denetim İlkeleri, Uluslararası Denizcilik Kuruluşları, Deniz Sigorta Yönetimi, Diploma Projesi ve Deniz İşletme Etiği dersleri okutulmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Deniz İşletmecisi” unvanı verilir. Bölüm mezunları, T.C. Başbakanlık Deniz Müsteşarlığı, Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğünce düzenlenen sınavla “Kıyı Kaptanlığı Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanırlar. Yerli ve yabancı denizcilik işletmeleri, gemi acentaları, liman başkanlıkları ile Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve Deniz Nakliyatı T.A.Y. gibi kurumlarda deniz işletmeciliği ve yönetimi konularında görev almaktadırlar. Ayrıca “Kıyı Kaptanlığı Yeterlilik Belgesi” alanlar gemilerde de görev alabilirler.

Deniz İşletmeciliği Ve Yönetimi 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Deniz İşletmeciliği Ve Yönetimi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan