Elektrik Mühendisliği Elektrik Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Elektrik – Elektronik Mühendisliği elektromanyetik kuramları, uydu ve anten tasarımı, temel elektrik devre çözümleme yöntemleri, elektrik üretme, iletme ve dağıtma ile ilgili sistemlerin proje yapımı, geliştirilmesi, kullanılması, denetimi ile her türlü elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanması, yapımı, işletimi konularında araştırma ve öğretim yapmak amacı ile kurulmuş bir programdır.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Analog Elektrik, Devre Teorisi, Geri Beslemeli Sistemler, Matematik, Fizik, Elektronik, Elektromanyetik, Dalga Teorisi, Haberleşme Sistemleri, Yüksek Gerilim, Elektronik Tesisleri, Enerji Dağıtımı, Güç Elektroniği, Tıbbi Elektronik, Mikro Elektronik, Enerji Sistemlerinde Koruma gibi dersler okutulmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Elektrik ve Elektronik Mühendisi” unvanı verilir. Kamu sektörüyle özel sektörün ilgili kurumlarında iş bulabilecekleri gibi serbest çalışma olanağına da sahiptirler. Bölüm mezunlarının iş bulma olanakları oldukça fazladır. Mezunlar, çeşitli elektronik aletlerin ve iletişim sistemlerinin planlaması, yapımı ve işletilmesiyle ilgili faaliyet gösteren özel kuruluşlar, çeşitli fabrikalar ve endüstriyel otomasyon sektöründe çalışabilirler. Son dönemlerde iletişim ve haberleşme sektörü için oldukça önemli hale gelmiştir.

Elektrik Mühendisliği 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Elektrik Mühendisliği Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan