Enerji Sistemleri Mühendisliği Enerji Sistemleri Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Her türlü enerjinin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde üretilmesinden, tüketiciye sunulması ve ekonomik olarak kullanılması süreçlerini planlayan, projelendiren, uygulayan ve bu konularda strateji geliştiren bir mühendislik disiplinidir. Asya, Avrupa ve Afrika arasında enerji ilişkilerinde kilit ülke konumda olan ülkemizin bu yarışta zamanında ve doğru olarak yer alması ve başarı sağlayabilmesi ancak iyi yetişmiş Enerji Sistemleri Mühendisleri ile mümkün olacaktır.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Birinci ve ikinci sınıflarda Matematik, Fizik, Kimya gibi fen dersleriyle Bilgisayar ve Bilgi Teknolojilerine Giriş, İletişim Becerileri ve Akademik gibi genel dersler okutulmaktadır. Üçüncü ve dördüncü sınıflarda uzmanlaşmaya yönelik olan Nükleer Enerji, Dünya Enerji Kaynakları ve Türkiye, Kontrol Mühendisliği gibi dersler okutulmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Enerji Sistemleri Mühendisleri, enerji üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanılması alanlarında tasarımcı ya da uygulayıcı olarak çok geniş iş alanları bulacaklardır. Mezunların çalışabileceği mevcut kuruluşlar olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM), Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA), Bor Enstitüsü, Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİE), Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ), Devlet Su İşleri (DSİ), Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı (TPAO), Türkiye Boru Hatları Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), Türk Petrol Rafineleri A.Ş. (TÜPRAŞ), Türkiye Atom Enerjisi Araştırma Kurumu (TAEK) sayılabilir. Bunun dışında bir çok özel sektör kuruluşu ülkemizin büyük ölçüde ihtiyacı olan eneji açığını kapatmak için, biyo-enerji, jeotermal, rüzgar ve hidrolik enerji santralları konusunda yatırım yapmaktadır.

Enerji Sistemleri Mühendisliği 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Enerji Sistemleri Mühendisliği Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

Ömer TAŞKIN

30 Ekim 2017 - 16:33

Merhabalar lise mezunu olmuş meslek lisesi yenilenebilir enerji kaynakları bölümü ,güneş enerjisi dalından mezun lise ögrencisiyim iyi bir üniversiteye yada en azından hayatta kalaylıkla yoluma aldıgım egitimle gidebilecegim bi ünüversite hangisidir ?bi sorum daha olucaktı benim bu bölüme gitmem icin ne kadar calışmam kac net yapmam ve ve puan durumumun ne olması gerekir …teşekkür ederim

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan