Fars Dili Ve Edebiyatı Fars Dili Ve Edebiyatı

Bölüm Hakkında

Bu bölümde Farsça Dilbilgisi, İran Tarihi ve Coğrafyası, İslamiyet’ten önceki İran Dilleri Dinleri ve Edebiyatları, İslami İran Edebiyatı hakkında eğitim ve araştırma yapılmaktadır. Farsça, Türk Dili ve Türk Tarihi araştırmaları konusunda kaynak olma özelliği taşıdığından, Türk - İslam düşüncesiyle ortaya konmuş Farsça eserlerin Türk kültürüne kazandırılması da bölümün amaçlarındandır.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Bu programda Fars dilbilgisi, İran tarihi, İslamiyet'ten önce konuşulan, İran dilleri ve edebiyatları ile İslami Iran edebiyatı incelenir. Farsça dilbilgisi çeviri, edebiyat incelemesi, araştırma ve yazma tekniği sözlü anlatım tekniği, şiir incelemesi, İran tarihi, coğrafyası, İran dil ve edebiyatı okutulan dersler arasında yer alır.

Mezun Olduktan Sonra

Fars Dili ve Edebiyatı programından mezun olan öğrencilere “Dilbilimci” unvanı verilmektedir. Mezun olanların bir kısmı akademik hayatı sürdürürken bir kısmı da İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kurumlarda. Emniyet Genel Müdürlüğü, TRT, Silahlı Kuvvetler, Haber Alma Teşkilatı, Devlet Arşivleri, Vakıf Kuruluşları, yazma eser kütüphaneleri, elçilikler, konsolosluklar, görsel ve yazılı basın kuruluşlarında çalışabilirler. Ayrıca turizm acentelerinde ve özel sektörde mütercim-tercüman olarak çalışma olanağı bulabilmektedir.

Fars Dili Ve Edebiyatı 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Fars Dili Ve Edebiyatı Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan