Fizyoterapi Fizyoterapi

Bölüm Hakkında

Program, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle oluşmuş fiziksel özrün, sakatlığın, hareket bozukluğunun ya da özürden kaynaklanan ağrının değerlendirilmesi, tanı konulup tedavi edilmesi konularında çalışacak uzmanlar yetiştirir; hastaların toplumda kendi kendine yeter hale gelebilmeleri konusunda eğitim ve araştırma yapar. Bir fizyoterapist, yaşamsal fonksiyonlarını kazanamayan hastalara, uygun yöntemleri, yardımcı cihaz ve protezlerin kullanılmasını öğretir, fiziksel araçlarla yapılan ya da bilimsel masaj ve tedavi yöntemlerini uygular.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Biyoloji, Fizik, Kimya ve Psikoloji alanlarına ilişkin derslerin yanında mesleğe yönelik kuramsal ve uygulamalı dersler okutulmaktadır. Isı – Işık ve Hidroterapi, Kinezyoloji, Elektroterapi, Tedavi Hareketleri Prensipleri, Klinik Bilimler, Çocuk Gelişimi ve Sağlığı, İşitme ve Konuşma Tedavisi, Sakatların Psikososyal Rehabilitasyonu gibi dersler okutulmaktadır. Değişik tatil dönemlerinde kliniklerde staj yapılmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Fizyoterapist” unvanı verilir. Temel sağlık elemanı olarak kamu sektörüyle özel sektöre ait hastanelerin fizik tedavi bölümlerinde; rehabilitasyon merkezlerinin nöroloji, kardiyoloji, ortopedi, göğüs hastalıkları, yanık, plastik cerrahi gibi kliniklerinde, huzurevlerinde veya özürlülere ait okullarda, spor kulüplerinde çalışabilmektedirler.

Fizyoterapi 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Fizyoterapi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan