Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Mühendisliği Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Bu mühendislik programı her türlü deniz taşıtının ve gemi makinelerinin tasarımı, geliştirilmesi, projelendirilmesi ve ekonomik olarak üretimi için gerekli insan gücünü yetiştirir. Gemi inşaatı mühendisi sipariş edilen taşıtın hangi koşullarda hangi amaçlarla kullanılacağını dikkate alarak malzemenin özelliklerini de düşünerek hesaplamalar yapar, geminin inşa edilmesi sırasında denetlemelerde bulunur. Uluslararası kurallara uygun plan ve proje hazırlar. Her türlü bakım ve onarım işlerinin yürütülmesini sağlar.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Öğrenciler iki yıl temel sayısal derslerin yanı sıra Malzeme, Dinamik, Gemi Resmi gibi dersler almaktadırlar. Son iki yıl ise, Akışkanlar Mekaniği, Gemi Elektriği, Gemi İnşaatı, Gemi Sevki, Gemi Teorisi, Gemi ve Deniz Yapı Elemanları, Gemi Hidrodinamiği, Gemi İşletmeciliği gibi dersler okutulmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Gemi İnşaatı Mühendisi” ya da “Gemi Makineleri Mühendisi” unvanı verilir. Ülkemizde son yıllarda denizcilik faaliyetleri hızla artmıştır, bunun sonucunda da bu mühendislik dalına duyulan ihtiyaç gittikçe artmaktadır. Gemi inşaatı mühendisleri, kamu iktisadi teşebbüslerinde, resmi ve özel tersanelerde, gemi yapımı ve donatımı konularında, mühendislik hizmetleri gereken endüstri kuruluşlarında da idareci ve teknik eleman olarak çalışabilirler. Ayrıca deniz taşımacılığı yapan işletmelerde de görev alabilirler. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na askeri tersanelerde, gemi söküm tesislerinde çalışabilmektedir.

Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Mühendisliği 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Mühendisliği Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan