Gıda Mühendisliği Gıda Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Bu program, besinlerin toplanmasından tüketilmesine kadar geçen süreçte nitelik ve nicelik açısından değerlerini kaybetmeyecek şekilde işlenmesi, korunması, ambalajlanması ve depolanması taşınması; yeni gıdaların üretilmesi ve geliştirilmesi, kalite kontrolün yapılması; atık gıdalardan yeni gıdalar üretilmesi konularında araştırma ve eğitim yapmaktadır. Ayrıca, gıda bilimi ve gıda işleme tekniklerinin ülkemiz gerçeklerine adapte edilmesi, ülkemize özgü tekniklerin geliştirilmesi, bu tekniklerin yaygın hale getirilmesi de bölümün amaçlarındandır.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk yıllarında temel fen dersleri, daha sonraki yıllarda Fizikokimya, Mühendislik Termodinamiği, Uygulamalı Kinetik gibi mühendislik dersleri ve Yağ teknolojisi, Meyve-sebze teknolojisi, Hububat teknolojisi, Et teknolojisi, Süt teknolojisi, Gıda maddelerinin ambalajlanması, Duygusal analiz, duygusal analiz, Organik kimya, mikrobiyoloji, fizikokimya, akışkan mekaniği, Gıda Biyokimyası, Gıda Mikrobiyolojisi, Biyoteknoloji, Gıda Endüstrisi İşletmeciliği gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Öğrencilerin ayrıca gıda sanayisini tanıması, uygulama bilgileri edinmesi ve beceri kazanması amacıyla fabrikalarda staj yapmaları gerekmektedir.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Gıda Mühendisi” unvanı verilir. Gıda Mühendisleri gıda konusunda temel olarak iki ayrı alanda çalışabilirler: Üretim ve kalite kontrol. Gıda üreten işletmelerde çalışanlar, üretimin denetlenmesi ve geliştirilmesi, kalite kontrolde çalışanlar ise çeşitli aşamalarda üretilen gıdaların kontrol edilmesi işleriyle ilgilenirler. Gıda mühendisleri, Tarım Orman ve Köy İşleri, Sağlık ve Sosyal Yardım, Sağlık Bakanlığı, TSE, Maliye ve Gümrük, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda, belediyelerde ve özel sektörde uzman olarak çalışabilecekleri gibi, laboratuvarlarda da araştırmacı olarak görev alabilirler.

Gıda Mühendisliği 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Gıda Mühendisliği Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan