Güverte Güverte

Bölüm Hakkında

Güverte bölümünün amacı öğrencilere gemi kullanma ve gemi içi yönetim ile ilgili bilgi ve yetenekler kazandırmak, Deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması limanlarda ilgiliye teslimi geminin seyri giden gemilerin yönetimi ile ilgili görevleri yapacak elemanları yetiştirmektedir.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Vardiya Esasları, Pusula Bilgisi, Seyir, Radar Gözlem ve Plotlama, Gemi İnşaat ve Stabilite, Denizcilik İngilizcesi, Gemi Manevrası, Brokerlik ve Charter İşletmeleri, Deniz Etiği, Deniz Hukuku, Denizde Haberleşme, Genel Meteoroloji, Deniz Sigorta Yönetimi, Denizde Canlı Kalabilme ve Arama Kurtarma, Gemi Hasar Kontrolü gibi dersler okutulmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Güverte Yönetim Mühendisi” unvanı verilir. Denizcilik Müsteşarlığı’nın düzenlediği sınavı kazandıkları takdirde “Uzakyol Birinci Zabiti” unvanı verilir. Denizcilik şirketlerinde işletme müdürü, teknik müdür, güverte enspektörü gibi unvanlarla görev alabilecekleri gibi gemilerde güverte zabiti enspektörü ve güverte zabiti olarak da çalışmaktadırlar. Denizcilik müsteşarlığında görev alabilirler Yeterliliklerini arttıran yolcu gemileri, deniz otobusleri ile okyanus aşırı görev yapan gemilerde çalışabilirler.

Güverte 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Güverte Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan