Hukuk Fakültesi Hukuk Fakültesi

Bölüm Hakkında

Hukuk Fakültesindeki eğitim, Türk Hukuk ilkeleri ile birlikte uluslararası hukuk kurallarını öğretmeyi amaçlamaktadır. Bölüm, kişilerin devletle ya da bir başka bireyle ya da devletlerin karşılıklı ilişkilerini düzenleyen yasaların uygulama aşamasında ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkları çözümleyecek, çağdaş hukuk devletine inanan hukukçular yetiştirmektedir. Bölümde verilen eğitimle öğrencilere soyut kavramların somut olaylara uygulanması, mantıklı düşünme yetisi, anayasada yer alan kuralların hayata geçirilmesinde kullanılacak yöntemler öğretilmektedir. Hukuk eğitimi aldıktan sonra avukat olmak isteyenler bir yıl staj yapmak zorundadırlar. Hakim ve savcı olmak isteyenler ise Adalet Bakanlığının açtığı sınava katılıp iki yıl staj yapmalıdırlar.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır, ancak mezuniyetten sonra 1 yıl staj zorunluluğu vardır. Medeni Hukuk ,Anayasa Hukuku, Roma Hukuku,Genel İktisat Teorisi, Kamu Maliyesi, İdari Hukuku,Genel Kamu Hukuku, Hukuk Tarihi, Ceza Hukuku, Devletler Umumi Hukuku, Hukuk Sosyolojisi ve Felsefesi, Medeni Usul Hukuku, Ticaret Hukuku, Türk Vergi Hukuku, İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Devletler Özel Hukuku, Uluslararası Ticaret Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku ve Kurumları gibi dersler okutulmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Avukat” unvanı verilir. Çalışma alanlarına uygun olarak “Hakim” veya “Savcı” unvanını da alabilirler. Mezunlar, doğrudan yargı etkinliğini ilgilendiren avukat hakim yada savcı olabilecekleri gibi hukuk danışmanı, noter, müfettiş olarak da görev yapabilmektedirler. Hukuk Fakültesi mezunlarının alanlarında iyi bir kariyer yapabilmeleri (bu bölüm mezunlarının ihtiyaçtan fazla olması nedeniyle) kişisel yetenekleri ile mümkündür.

Hukuk Fakültesi 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Hukuk Fakültesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan