İmalat Mühendisliği İmalat Mühendisliği

Bölüm Hakkında

İmalat temel olarak ham malzemeyi ürün haline getirme bilimi olarak tanımlanabilir. Günümüz pazarının ağır rekabet koşulları; Pazar yaratabilecek bir ürünün yaratıcı tasarıma,modüler mimariye,işlevselliğe, yüksek kaliteye, estetiğe ve düşük fiyata sahip olmasını zorunlu kılmaktadır. İmalat mühendisinin ana görevi, bu özelliklere sahip bir ürünün nasıl imal edileceğini,tasarım, malzeme seçimini, imal yöntemleri, kalite kontrol, üretim planlama, taşıma ve dağıtım, iş gücü yönetimi ve ekonomik analiz konularını göz önünde bulundurarak belirlemektir. Bu programın amacı gelişen bilgisayar ve elektronik sistemler teknolojilerini mühendislik yaratıcılığıyla birleştirerek kaynakları, zamanı, parayı ve iş gücünü çevresel etkenleri de göz ardı etmeden en verimli şekilde birleştirebilecek mühendisler yetiştirmektir.

Süre

 Öğretim süresi 4 yıldır. Fizik, Kimya, Mühendislik İlkeleri, Bilgisayar Programlama, Mühendislik Matematiği, Mühendislik Materyalleri, Termodinamik ve Isı Transferleri, Kalite Mühendisliği, İmalat Yöntemleri, Mühendislik Mekaniği, Akışkanlar Mekaniği, Sistem Dinamiği ve Kontrol, Mühendislik Etiği, İmal Usulleri, Mukavemet, Üretim Ölçümleri, İmallatta Otomasyo, CAD/CAM/CIM, Kalite Mühendisliği gibi dersler okutulmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “İmalat Mühendisi” ünvanı verilir. İmalat yapan her alanda görev yapabilir. Otomotiv, uçak, beyaz eşya, elektronik malzeme, demir çelik ve makine sanayi alanlarında iş bulma imkanları vardır. Ayrıca AB üyeliğine geçildiği takdirde batı pazarında da iş bulma potansiyelleri artacaktır. Bu alanda yetişmiş insangücüne ihtiyaç duyulduğu için mezunların iş bulma imkanları geniş olacaktır.

İmalat Mühendisliği 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

İmalat Mühendisliği Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan