Mekatronik Mühendisliği Mekatronik Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Mekatronik mühendisliği elektronik, kontrol ve makine mühendisliğinin birleşiminden oluşmuş bir mühendislik dalıdır. Otomatik odaklamalı fotoğraf makinaları, DVD göstericileri, bulanık mantıkla çalışan çamaşır makinaları, kamera kontrollü kalite denetim sistemleri, taşıtlarda kullanılan akıllı sürüş ve seyir denetim sistemleri, değişik amaçlı gezer robotlar yaygın olarak kullanılan bazı mekatronik ürün örnekleridir. Mekatronik mühendisliği mekanik, elektronik ve yazılım teknolojilerini, ürünlerin tasarım aşamasın-dan başlayarak bütünleştiren bir mühendislik dalıdır. Bu nedenle mekatronik mühendisinin her şeyden önce tasarım sürecini çok iyi bilmesi ve uygulaması gerekir. Mekatronik Mühendisliği Bölümünün amacı ilgili disiplinlerde uzmanlık kazanan tasarım sürecini denetleyebilen ve yönlendirebilen, gereksinim duyulan bilgiyi harmanlayabilen ve bu özelliklerini ürün geliştirme sürecine aktarabilecek nitelikte mühendisler yetiştirmektir.

Süre

Bölümde öğretim süresi 4 yıldır. Matematik, Fizik, Bilgisayar Programcılığı, Elektrik-Elektronik İşletme Organizasyonu, Bilgisayar destekli çizim, Aktorik, Mekat-ronik yapı elemanları, Termodinamik, Teknik Mekanik, Mekatronik temel prensipleri, Mekatronik Dizayn, Sensör Tekniği, Akışkanlar Mekaniği, Mikrosistem Tekniği, Sistem Analizi, Mühendislik Malzemeleri, İmalat yöntemleri, Makine Teorisi, Mikroişlemciler, Kontrol Sistemleri Elektrik Makinaları ve Sürücüleri gibi dersler okutulmaktadır. Programda ayrıca sosyal bilimlerle ilgili seçmeli derslerde bulunmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Mekatronik Mühendisi” ünvanı verilir. Mekatronik mühendisleri tasarım ve üretim yapan her türlü sanayi kuruluşunda, araştırma merkezlerinde, bilgisayarların bütünleştirdiği üretim sistemleriyle iş gören yüksek teknolojinin kullanıldığı firmalarda çalışabileceklerdir.

Mekatronik Mühendisliği 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Mekatronik Mühendisliği Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan