Moleküler Biyoloji Ve Genetik Moleküler Biyoloji Ve Genetik

Bölüm Hakkında

Moleküler Biyoloji ve Genetik Programının amacı, mikroorganizmalar da dahil olmak üzere her tür canlının genetik yapısını araştırmak ve çözmek, çeşitli biyolojik olayların molekül yapısı ile ilişkisini araştıracak uzmanları yetiştirmektir. Programın mezunları rekombinant DNA ve gen aktarım yöntemleri ile verimi ve dayanıklılığı yüksek olan hayvan ve bitki türleri geliştirirler. Çağın en büyük sorunlarından olan kanser ve AIDS gibi hastalıkların moleküler yapısının çözümlenmesi, korunma ve tedavi yöntemleri ile ilgili araştırmalar yapılması da bu programın çalışma alanına girmektedir.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Fizik, Kimya, Matematik ilk yılda görülen derslerdir. Bilgisayar bilgisinin alandaki önemi büyük olduğundan bilgisayar eğitimine yoğun olarak yer verilmektedir. Moleküler Genetik, Genetik, Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Biyokimya, Hücre Biyolojisi, Mikrobiyoloji, Biyoteknoloji gibi dersler okutulmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Moleküler Biyolog” unvanı verilir. Programdan mezun olanlar isterlerse akademisyen olabilmek için gereken yüksek lisans ve doktora programlarına yurt içi ve yurtdışında devam etme şansına sahiptirler. Buna ek olarak; devlet sektöründe; bakanlıklar, araştırma enstitülerinde ve Kamu İktisadi Teşekkülleri bünyesinde devlet kodrolarında çalışabilmektedirler. Özel sektörde; ilaç ve gıdaendüstrilerinde araştırma ve geliştirme ve kalite kontrol birimlerindegörev almaktadırlar. Tıp sektöründe; hastanelerde, özel tahlil laboratuvarlarında ve tüp bebek ünitelerinde aranan elemanlardır. Tıp ve Biyoloji alanında ithalat ve ihracat yapan özel şirketlerde satış temsilcisi ve teknik danışman olarak çalışan mezunlar gelecekte kök hücre gibi yeni sektörlerin gelişmesi ile daha geniş bir iş imkanından yararlanabilecektir.

Moleküler Biyoloji Ve Genetik 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Moleküler Biyoloji Ve Genetik Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

F

Fatma

6 Temmuz 2018 - 19:33

Üniversite bitikten sonra iş verme nasıl olacak

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan