Şehir Ve Bölge Planlama Şehir Ve Bölge Planlama

Bölüm Hakkında

Şehir planlama, ulusal kalkınma ve yerleşim planı çerçevesinde var olan mekanların bireysel istekler göz önünde bulundurularak düzenlenmesi olarak tanımlanabilir. Şehir ve Bölge Planlama Programı da, kişi ve toplum yararını gözeterek, fiziki mekanları yasal, ekonomik ve teknik bakımdan en iyi şekilde değerlendirecek, insan – çevre ilişkisini kontrol edebilecek, şehirlere sosyal ve kültürel ihtiyaçların uyumunu bozmadan şekil verebilecek nitelikte kent plancıları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Kentleşme ve Kent Sosyolojisi, Kent Tarihi, Planlamacılar İçin İktisat, Kentsel Coğrafya, Konut Planlama İlkeleri, Kent Ekonomisi, Kentsel Ulaşım Planlaması, Plancılar İçin İktisat, Planlama Stüdyosu, Matematik, İstatistik gibi dersler okutulmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Şehir/ Kent Planlamacısı” unvanı verilir. İller Bankası’nda, belediyeler, Bayındırlık ve İskan, Turizm, Kültür, Çevre, Sanayi, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ulaştırma, Maliye ve Gümrük Bakanlıklarında, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nde, İleri teknoloji enstitülerinde, serbest şehircilik bürolarında, özel planlama kuruluşları, inşaat şirketlerinde ve konut üretimi alanında çalışan bankalarda görev alabilirler.

Şehir Ve Bölge Planlama 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Şehir Ve Bölge Planlama Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan