Tarih Tarih

Bölüm Hakkında

Tarih, toplumların sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel gelişimini, olayların birbirleriyle olan ilişkilerini inceleyen bir bilim dalıdır. Bölüm, çağdaş tarih yazıcılığının temel kavram ve yöntemlerine sahip hümanist, objektif tarihçiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Eskiçağ Tarihi Anabilim dalında eski Anadolu Tarihi, Hellen ve Hellenizm, Roma Tarihi, Eski Mısır Tarihi, Yeniçağ Tarihi, Yakınçağ Tarihi, Dış Türkler, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilimi dalında; Atatürk ve Türk Dünyasında Fikir Hareketleri, Türk Demokrasi Tarihi gibi dersler okutulur. Uygulamaya yönelik çalışmalar da yapılmaktadır. Öğrenciler kazı ve araştırmalara katılıp, kazı buluntularını laboratuvarlarda inceleyip değerlendirmelere de katılmaktadırlar.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Tarihçi” unvanı verilir. TBMM’de, kamu kuruluşlarında, Osmanlıcayı iyi bilenler de arşivci olarak tapu dairelerinde çalışabilirler. Üniversitede kalıp öğretim görevlisi olarak çalışmak için lisansüstü eğitim de yapabilirler. Ayrıca öğretmenlik sertifikasına sahip olanlar ortaöğretim kurumlarında öğretmenlik yapabilirler.

Tarih 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Tarih Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan