Tekstil Mühendisliği Tekstil Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Bu mühendislik programında, tekstil sanayinin kullandığı tekstil hammaddelerinin özellikleri, bunların işlenmesi ile ilgili yeni yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi için çalışmalar yürütebilecek düzeyde teknik eleman yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Tekstil Mühendisliği Programında öğrenciler tekstil teknolojisi ve tekstil kimyası ve terbiyesi alanlarında bilgilendirilirler. Tekstil teknolojisinde, iplik, dokuma, örme ve konfeksiyon, kalite kontrol konularıyla; Tekstil Kimyası ve Terbiyesi’nde ise lif boyar madde, tekstil yardımcı madde kimyası ile baskı, apre, kimyasal tekstil kontrol kimyası konuları ile ilgilenir.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Matematik, Fizik, Kimya gibi temel fen dersleri; Statik, Malzeme, Mukavemet, Dinamik, Elektrik Makineleri, Akışkanlar Mekaniği, Isı İletimi gibi mühendislik dersleri, Dokumacılık Esasları, Tekstil Kimyası, Kalite Kontrol, Desencilik gibi meslek dersleri okutulmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Tekstil Mühendisi” unvanı verilir. İş sahası ihracat sektörüne paralel olarak genişlemektedir. Tekstil mühendisleri bu sektörde bulunan özel kuruluşlarla kamu kuruluşlarında çalışabilirler.

Tekstil Mühendisliği 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Tekstil Mühendisliği Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan