Yazılım Mühendisliği Yazılım Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Yazılım Mühendisliği, ileri teknoloji uygulamalarında ve modern iş dünyasında büyük önem taşıyan bir bölümdür. Günlük hayatta yaygın olarak kullandığımız bilgisayarlar, bankacılık sistemleri, telefonlar, tıbbi ekipman ve teşhis cihazları, enerji sistemleri, tasarım ve imalat uygulamaları yazılımlar olmadan bu işlevlerini yerine getiremezler. Yazılım mühendisleri, kullanıcı ihtiyaçları, maliyet, teknik ve ekonomik yapılabilirlik, güvenilirlik, emniyet, bakım-onarım kolaylığı, ürün kalitesi ve zamanında teslim vb. faktörleri göz önüne alarak mühendislik biliminin sistem yaklaşımıyla en etkin yazılımı geliştirmekle sorumludurlar. Bunun için çok güçlü teknolojik ve mühendislik alt yapısının yanı sıra önemli projelerin hayata geçirilmesinde iletişim ve yönetim becerilerinin de üst düzeyde olmasının gerekliliği üzerine bu program açılmıştır.

Süre

Öğretim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince, temel ve ileri matematik, fen bilimleri ve temel mühendislik derslerinin yanı sıra yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve bilgisayar bilimleri meslek dersleri de ağırlıklı olarak verilecektir. Ayrıca işletme, ekonomi, sosyal bilimler ve iletişim konularını da içeren dersler öğrencilere verilecektir. Programın son yılı tamamıyla, proje, tasarım ve yazılım mühendisliği seçmeli derslerinden oluşmaktadır.

Mezun Olduktan Sonra

Mezunlara “Yazılım Mühendisi” unvanı verilmektedir. Mezunlar,bilgisayar programcılığında, nesnel tabanlı yazılım tasarımı ve kurulmasında alanlarında, grafik kullanıcı arabirimlerinin tasarımı ve uygulamasında, çoklu işletim sistemlerinin kullanımı ve kullanım ortamlarının geliştirilmesinde, uygulama gereksinimlerinin çözümlenmesinde ve bir uygulamanın ihtiyaçlarını karşılayacak sistem mimarisinin belirlenmesinde çalışabilecek mühendisler olarak yetişmiş olacaklardır.

Yazılım Mühendisliği 2019 Taban Puanları

Şehir Üniversite Puan Türü Kontenjan Sıra Puan Açıklama Tür

Yazılım Mühendisliği Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 yorum

y

yasemin uslu

25 Ocak 2018 - 20:40

vakıf üniversitelerinde yazılım mühendisliği bölümü için okul birinciliği kontenjanı açılıyor mu?

H

Hasan eris

29 Ekim 2017 - 07:23

Yeni sisteme göre puan ve sıralama türleri neden yazmıyor?

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan