Abant İzzet Baysal Üniversitesi Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Tarihçe

Abant İzzet Baysal Üniversitesi 3 Temmuz 1992 tarihinde Bolu’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Kurulduğu günden bugüne İzzet Baysal’ın kurmuş olduğu vakıf tarafından desteklenmektedir.Üniversitenin merkez kampüsü olan Abant İzzet Baysal Kampüsü , Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Bolu’dadır.Ayrıca Üniversitenin Bolu’nun Gerede, Mengen, Mudurnu ilçelerinde de kampüsü bulunmaktadır.Üniversite bünyesinde Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Bolu Türkiye’ nin en dağlık alanlarına sahip olan illerinden biridir. Şehir, özellikle kış turizminde ülke genelinde çok önemli yere sahiptir. Bölgede kış sporlarının yapılabildiği yerlerden biri Kartalkaya Kayak Merkezi ‘dir. Ayrıca Yedigöller Milli Parkı, Akçakoca'nın plajları, Abant Gölü turizm açısından önemli noktalardır.Abant gölü Bolu ilinin 34 km güney batısında yer alan, her ne kadar kış turizmi ile adını daha çok duyursa da aslında 4 mevsim farklı güzelliklere sahip bir turizm cennetidir. İlkbaharın gelmesiyle birlikte gölün yüzeyi nilüferlerle kaplanmakta ve göl çevredeki dağların yeşiliyle renklenmektedir.Gölün etrafında at, fayton veya kızaklarla dolaşmakda mümkündür.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Öğrencilere devlet bursu dışında, İzzet Baysal Vakfı tarafından da burs verilmektedir.Bu burs; -Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin dört yıllık bölümlerine en yüksek puanla birinci sırada kayıt yaptıran birinci öğretim lisans öğrencilerine, -Bölüm birincilerinden sonra gelen en yüksek puanlı Bolu doğumlu bir öğrenciye ve ayrıca maddi desteğe ihtiyaç duyan başarılı Bolu’lu öğrencilere karşılıksız verilmektedir. -Ayrıca, her yıl fakülte ve yüksekokulları ilk üç sırada bitiren öğrenciler İzzet Baysal Vakfı tarafından ödüllendirilmektedir. YURT OLANAKLARI: Üniversite yönetimine bağlı , İzzet Baysal Merkez Kampüsü’nde 2 bina, 4 bloktan oluşan 680 kişilik erkek yurdu ve 680 kişilik kız öğrenci yurdu bulunmaktadır.Üniversite yurtlarına başvurular, kayıt esnasında yapılmaktadır. Yurt odaları en fazla 8'er kişiliktir. Aylık yurt ücretleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun eş değerdeki yurtlarıyla aynı düzeydedir. Her iki yurtta öğrenci kantinleri, okuma salonları, etüt salonları, TV izleme salonları, kuaför, resim ve müzik çalışma odaları bulunmaktadır. Yurtlarda bunların yanı sıra çamaşır yıkama hizmeti de verilmektedir. Üniversitenin diğer kampüslerinde de Yurt-Kur'a bağlı yeterli kapasitede yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

İzzet Baysal Kampüsü'nde yer alan açık ve kapalı spor alanlarıyla birlikte, ikiz kubbe salondan oluşan Spor Merkezi her türlü sportif etkinliğe ev sahipliği yapabilecek kapasitededir. Bolu Şehir Kampüsü'nde 3 bloktan oluşan, 1 adet Spor Salonu,2 adet futbol sahası, 2 adet basketbol sahası, 2 adet tenis kortu ile yarı olimpik yüzme havuzu öğrencilerin hizmetindedir. Bu saha ve salonlarda eğitim faaliyetleri ile birlikte ders dışı kullanım programları hazırlanıp öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Kartalkaya'da bulunan Dağcılık ve Kayak Eğitim Merkezi, üniversite ve diğer üniversitelerin öğrenci ve öğretim elemanlarına hizmet vermektedir.

Kültürel Etkinlikler

İzzet Baysal Kampüsü'nde bulunan çok amaçlı Kültür Merkezi'nde 514 kişilik Mavi Salon ve 208 kişilik Pembe Salon'da; sempozyum, panel, konferans, konser, tiyatro, film gösterimi gibi etkinlikler yapılmaktadır. Mavi Salon'da aynı anda 3 ayrı dilde çeviri yapılabilecek 140 kişilik simültane sistemi kuruludur. İzzet Baysal Tıp Fakültesi Morfoloji binasında 350 kişilik salonda da kültürel ve bilimsel etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca üniversitenin Sergi salonu, sürekli olarak sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitede her yıl Bahar Şenlikleri düzenlenmektedir. Öğrenciler tarafından bir hafta süreyle düzenlenen bahar şenliklerinde gün boyu aktiviteler ve amatör gruplarla ünlü sanatçıların sahne aldığı konserler yer almaktadır.

Kütüphane

İzzet Baysal Kampüsü'nde 3600 metrekarelik kullanım alanı olan kütüphanede 46.000 adet basılı kitap, 33.000 adet e kitap, 120 adet aboneliği devam eden dergi, 9 adet ulusal gazete bulunmaktadır. Merkez Kütüphanesi, 206 adet yüksek lisans tezi ve ayrıca görsel, işitsel materyallerden oluşan koleksiyonuyla kendisine bağlı şube kütüphanelerinin işleyişini de organize ederek öğretim elemanları, öğrenci ve idari personeline hizmet vermektedir. Kütüphanede bulunan 10 terminalli bir bilgisayar sistemiyle kütüphane içinden ve dışından yayın taraması yapmak mümkündür. Kütüphane bünyesinde abone olunan veri tabanları ve 8 CD ROM aracılığı ile araştırmacılar ve öğrenciler, konuları ile ilgili araştırma ve taramalar yapabilmektedir. İzzet Baysal Kampüsü'ndeki merkez kütüphanenin yanı sıra diğer fakülte ve yüksekokullarda bulunan kütüphaneler de 5 bini aşkın kitapla hizmet vermektedir.

Sağlık

İzzet Baysal Kampüsü'nde bulunan Sağlık Merkezi, 24 saat nöbetçi sağlık personeli ve tam donanımlı bir ambulansla öğrenci ve personele hizmet vermektedir. Öğrenciler ayrıca Üniversite bünyesinde bulunan Araştırma ve Uygulama Hastaneleri'nden de yararlanabilmektedir. Bolu'da İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılan tam donanımlı Araştırma ve Uygulama Hastanesi 255 yatak kapasiteli olup her türlü poliklinik hizmeti vermektedir.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

e

esma kasapoğlu

19 Mayıs 2018 - 10:09

abant izzet baysal üni. garfik bölümü güzel sanatlar fakültesine bağlı 4 yıllık lisans programı mı yoksa meslek yüksek okulu 2 yıllık mı bilgi alabilirmiyim?

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan