Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Üniversitesi

Tarihçe

Adnan Menderes Üniversitesi, 1992 tarihinde kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversite'nin Merkez Kampüsü Ege Bölgesinde bulunan Aydın il merkezindedir. Üniversite kurulduğu yıllarda Aydın’da ve Nazilli ilçelerinde faaliyete başlamış ve bugün Merkez, Çakmar, Işıklı, İsabeyli, Didim Akbük, Nazilli Sümer, Çine Süleyman Pekgüzel ve Karacasu Muzaffer Özuysal Kampüslerinin yanısıra Kuşadası, Kuyucak, Sultanhisar, Yenipazar, İncirliova, Söke ve Bozdoğan ilçelerinde olmak üzere 15 ayrı yerleşim yerinde faaliyetlerine devam etmektedir.Adnan Menderes Üniversitesi bünyesinde; Aydın İktisat Fakültesi,Diş Hekimliği Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İletişim Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Söke İşletme Fakültesi, Nazilli iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Aydın,Türkiye'nin Ege bölgesi’nde bulunan turistik illerinden biridir.Ayrıca Türkiye de tarımın en gelişmiş olduğu iller arasındadır. Ege Bölgesinin Akdeniz Bölgesiyle yakın bir kıyı şerididir. Bir milyonun üzerinde nüfusa sahiptir. Yazın turistlerin gelmesiyle bu nüfus oldukça artmaktadır. Turistlerin Aydın'da gezebileceği yerler arasında turizm açısından çok gelişmiş olan Kuşadası ve Didim ilçeleri ilk sırada yeralmaktadır. Apollon Tapınağı, Efes Antik kenti,Bafa Gölü, Afrodit Tapınağı, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Kuşadası Ilıcası, Afrodisias Müzesi, Germencik Kaplıcaları, Alihan Baba Türbesi gezilecek diğer tarihi noktalardır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversite burs havuzundan karşılıksız olarak verilen burslaradan yeni kayıt yaptıran, ekonomik durumu yetersiz olan öğrenciler ile öğrenimlerine devam etmekte olup başarılı ve disiplin cezası almamış ve ekonomik durumu da yetersiz olan öğrenciler yararlanabilirler. Ayrıca bu öğrencilere ücretsiz öğle yemeği, kitap ve kırtasiye yardımlarıda yapılmaktadır. Yıl içerisinde diğer kurum ve kişilerden sağlanan burslar ile yarı zamanlı çalışma olanaklarıda okullardaki panolar aracılığı ile öğrencilere duyurulmaktadır. YURT OLANAKLARI: Aydın'da Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca işletilen 750 yatak kapasiteli Aydın Öğrenci Yurdu, 320 yatak kapasiteli Nazilli Öğrenci Yurdu, 120 yatak kapasiteli Yenipazar Öğrenci Yurdu, 100 yatak kapasiteli Sultanhisar Öğrenci Yurtları olmak üzere 1290 yatak kapasiteli öğrenci yurtları bulunmaktadır. Ayrıca Karacasu Geliştirme Vakfı tarafından işletilmekte olan Karacasu ilçesinde 40 kişilik bir öğrenci yurdu bulunmakta dır.

Spor Olanakları

Öğrenciler için üniversite’nin her kampüsünde Açık Spor Tesisleri bulunmaktadır.Ayrıca Öğrenciler, Aydın merkezde çok amaçlı Spor ve Kültür Salonu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde Kapalı Spor Salonu`ndan yararlanabilmektedirler. Yine üniversite bünyesinde değişik merkezlerde, öğrencilerin yemek ihtiyacını karşılayacak kantinler ve kafeteryalarda mevcuttur. Üniversitede her yıl Mayıs Ayında "Kültür Sanat ve Spor Şenlikleri" düzenlenmekte ve şenliklerde, yıl içerisinde oluşturulan eserler sergilenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Her yıl Mayıs Ayında "Kültür Sanat ve Spor Şenlikleri" düzenlenmektedir .Bu şenliklerde öğrenciler tarfından çeşitli etkinliler yapılmakta ve ünlü sanatçıların konserleri yeralmaktadır.Üniversite bünyesinde Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği korolarının yanısıra Halk Oyunları ve Tiyatro topluluklarıda etkinliklerini sürdürmektedir.

Kütüphane

Üniversitede kütüphanesinde çeşitli disiplinlerin bilgilerini içeren 10 adet CD, 284 periyodik dergi ve yaklaşık 10 bin kitap öğrenci, öğretim elemanı ve diğer araştırmacıların eğitim- öğretim ve araştırma çalışmalarına destek olmak amacıyla hizmete sunulmuştur.. Kütüphane bünyesinde yer alan İnternet bağlantısı ile Türkiye'deki ve dünyadaki birçok bilgi merkezine ulaşabilme olanağıda tüm kullanıcıların hizmetindedir.

Sağlık

Üniversiteye bağlı Mediko-Sosyal Hizmetler Merkezi öğrencilere 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.Öğrencilerin sosyal güvencesi olmaması bu hizmeti almasına engel değildir.

Adnan Menderes Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Adnan Menderes Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan