Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon Kocatepe Üniversitesi

Tarihçe

1992 yılında kurulmuş olan Afyon Kocatepe Üniversitesi, 10 Kasım 1992 yılında da eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamış bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin Merkez Kampüsü, Ege bölgesi’ndeki Afyon il merkezindedir.Üniversite bünyesinde; Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi ve Hukuk Fakültesini, Veteriner Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Afyon Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu bölgesinde yer alan bir ilidir. Afyon Kalesi, Sandıklı Kalesi, İscehisar - Kırkinler ve Seydiler Kalesi, Avdalas Kalesi, Bayramaliler Kalesi, Ulu Cami, İmaret Camii, Mısri Camii, Ot Pazarı Camii, Yeni Cami, Türbe Camii, Sandıklı Ulu Camii, Sinan Paşa Camii, Rüstem Paşa Camii, İshaklı ( Sahipata ) Kervansarayı, Döğer Kervansarayı, Çay Kervansarayı, Eğret Kervansarayı, Göynüş Vadisi Açık Hava Tapınağı, Sarıçayır ( İscehisar ) Kaya Mezarları, Şuhut - Bininler Kayalığı, Bolvadin - Kırkgöz Köprüsü, İscehisar Köprüsü, Kurtini Mağarası, Buzluk Mağarası, İnsuyu Mağarası Afyon’da gezilebileçek tarihi yerlerdir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrenciler; devletçe sağlanan burslardan ayrı olarak Afyon Kocatepe üniversitesi’nde öğrenim gören yardıma muhtaç öğrencilere Sosyal Yardımlaşma Birimi tarafından beslenme ve giyim yardımı yapılmakta ve bu birim tarafından belirlenen maddi durumu yetersiz öğrencilere çeşitli kişi ve kurumlardan sağlanan olanaklar ölçüsünde parasal destek sağlanmaktadır. Üniversitedeki başarılı ve yardıma muhtaç öğrencilere üniversite birimlerinde part time çalışma olanağı da sunulmaktadır. YURT OLANAKLARI: Afyonkarahisar'da öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları bulunmaktadır.Yine İl merkezi ve ilçelerdeki pek çok özel yurt da öğrencilerin barınma gereksinimini karşılamaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite’nin her kampüsünde öğrencilerin spor yapmasına imkan veren spor tesisleri bulunmaktadır. Öğrenciler futbol, basketbol, voleybol, tenis, masa tenisi badminton, atletizm, ritmik jimnastik, step dağcılık, boks, güreş, tekvando ve karate sporlarını yapabilmekte ve takımlara girerek turnuvalara katılmaktadırlar. Kampuslere yakın yerlerde ve şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezleri, kafeteryalar, restoranlar, sinemalar ve termal turizme yönelik beş yıldızlı otellerin, yüzme havuzları, eğlence ve müzik salonları öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yerlerdir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitede 77 farklı alanda öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Öğrenciler üniversite desteği ile ders dışı boş zamanlarında bu kulüplerde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerini sürdürmektedirler. Her yıl mayıs ayında üniversite de geleneksel bahar şenlikleri düzenlenmektedir. Şenlikler kapsamında panayır, spor turnuvaları, defileler ve gösteriler yer almaktadır. Üniversite bünyesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi, M. Rıza Çerçel Kültür Merkezi, akademik birimlerde yer alan salonlarda kültür ve sanat etkinlikleri yapılabilmektedir.

Kütüphane

1993 yılında kurulmuş Afyon Kocatepe Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde 100.000 kitap, yerli ve yabancı dilde 915 dergi, 1.429 adet yükseklisans, 160 adet doktora tezi, 107 adet tıpta uzmanlık, 3 adet sanatta yeterlilik, 3 adet doçentlik tezi ve 272 adet bilimsel proje raporu bulunmaktadır. 53.000 e-kitaba 15 adet elektronik veritabanı aboneliği ile elektronik ortamda erişim sağlanabilmektedir. Merkez Kütüphanede, Library of Congress Sınıflama Sistemi kullanılmaktadır. Kitaplar açık raf sistemine göre yerleştirilmiştir "YORDAM 2001" adlı programı ile kütüphanedeki mevcut bütün materyaller elektronik ortama aktarılmış ve internet üzerinden de kullanıcıların hizmetine açılmıştır.

Sağlık

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren Mediko Sosyal Merkezi, Üniversiteye bağlı fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokullarında okuyan öğrencilere 24 saat sağlık hizmeti vermektedir.. Mediko Sosyal Merkezi öğrencilerin tüm sağlık sorunlarıyla yakından ilgilenen bir kadroya sahiptir. Ayrıca üniversitede "Öğrenci Acil Ulaşım Servisi" hizmeti verilmektedir. Bu hizmetten, barındıkları yerde sağlık nedeniyle acil ulaşım aracına ihtiyaç duyan öğrenciler yararlanabilmektedir.

Afyon Kocatepe Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan