Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

Tarihçe

2007 yılında kurulumuş olan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan 17 yeni üniversiteden biridir. Ağrı il merkezde üniversitenin Merkez Kampüsü bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde; Fen Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Patnos Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi, İslami İlimlerİ Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Ağrı, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan ve adını Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’ndan almış bir ildir. Ağrıda gezilecek yerler arasında, İshak Paşa Sarayı, Balık Gölü, Sinek Yaylası, Ağrı Dağı, Tendürek Dağı, Doğubeyazıt Kalesi, Diyadin Kaplıcaları, Aznavurtepe bulunmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrenciler; devletçe sağlanan burs olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık tarafından her yıl isteyen öğrencilere kredi ve burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını Yüksek öğrenim Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlar karşılamaktadır.

Spor Olanakları

Üniversiteler arası kayak, masa tenisi, atletizm, voleybol, basketbol, karate, güreş, salon futbolu, bilek güreşi Türkiye şampiyonaları yapılmaktadır. Aynı zamanda üniversitenin bahar ayı içerisinde yapılan bahar şenliklerinde de futbol, bilek güreşi, atletizm, voleybol, satranç, masa tenisi, tavla, basketbol gibi çeşitli turnuvaları da düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Öğrencilerin boş zamanlarında ilgi ve yeteneklerine göre sanat ve kültür çalışmaları yapmaları için resim, fotoğraf, el sanatları, halk dansları, klasik dans, müzik ve benzeri faaliyet alanlarında kurslar, çalışma grupları, korolar oluşturmak bu grup ve koroların üniversite içinde ve dışında konser, gösteri, sergi ve karşılaşma gibi faaliyetlerde bulunmalarını veya karşılaşmalara katılmalarını sağlamak için çalışmalar yapılır.Üniversitede Resim ve Fotoğraf sergileri açılır. Bunun yanı sıra sanat ve kültür alanlarında konser, konferans, tiyatro gibi faaliyetler düzenlenir ve bu maksatla çeşitli faaliyetlerde bulunan kuruluşlarla iş birliği yapılarak, öğrencilerin daha geniş ölçüde kültür ve sanat faaliyetlerinden yararlanmaları sağlanır.

Kütüphane

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Kütüphanesi, görsel-işitsel kaynaklar da dahil olmak üzere öğrencilerin eğitim-ğretimlerine büyük katkı sağlamaktadır. Öğrenciler isterlerse kütüphaneye giderek ya da online kütüphane hizmetiyle kaynak taraması yapabilmektedirler. Ayrıca kütüphanede hiperkitap, Web Of Science(WOS) uygulamaları da bulunmaktadır.

Sağlık

Üniversitenin sağlık hizmetleri Mediko Sosyal Merkezleri Daire Başkanlığına bağlı olarak sürdürülmektedir. Öğrenciler mediko sosyal birimlerine başvurduklarında, kanuni olarak alınması gereken Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen ücret dışında bir ödeme yapmazlar. Mediko sosyal merkezlerine başvuran tüm öğrencilerimizin sosyal güvenlik durumlarına bakılmaksızın muayeneleri ve tüm laboratuar tetkikleri ücretsiz olarak yapılır.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

M

Mine Çankaya

13 Ağustos 2018 - 19:00

Merhaba. Ben bu üniversitenin mütercim-tercümanlık (ingilizce) bölümünü yazdım ve dil başarı sıralamam 58 bin. Bir şansım var mı?

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan