Ahi Evran Üniversitesi Ahi Evran Üniversitesi

Tarihçe

1992 yılında Kırşehir Eğitim Fakültesi olarak kurulmuş olan Ahi Evran Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin Merkez Kampüsü, İç Anadolu Bölgesinde bulunan Kırşehir'dedir. Üniversite bünyesinde; Fen Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İç Anadolu Bölgesi’nde, Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Kırşehir doğu ve güneydoğuda Nevşehir, güneyde Aksaray, batı ve kuzeybatıda Kırıkkale, kuzeydoğu ve doğuda Yozgat, batıda Ankara ile çevrilidir. Şehirde çeşitli tarihi eseler ve yeraltışehirleri bulunmaktadır.Çağırkan Kale Höyük, Ahi Evran Camii ve Türbesi, Kuş Kalesi, Kızılırmak Havzası gezilecek yerleri arasındadır.Ayrıca Kırşehir zengin termal kaynakları Seyfe Gölü (Kuş Cenneti) gibi doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrenciler; devletçe sağlanan burslardan ayrı olarak Kırşehirde bulunan bir çok dernek ve vakıf tarafından da öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Kırşehir de öğrenciler için Yüksek öğrenim Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yüksek vasıflı yurtlar ve şahıslara ait özel apart otellerden bulunmaktadır.Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtlarında bin 292 kız, 303 erkek olmak üzere toplam bin 345 öğrenci barınmaktadır. Şahıslara ait 6 tane özel yurt mevcuttur. Bunların 3 kız yurdu ve 3 erkek yurdundan oluşmaktadır.Ayrıca Kırşehir’in ilçelerinde de Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı toplam 4 yurt bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Öğrenciler için her yıl Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından sportif ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Spor etkinliklerinin yapılabileceği çeşitli alanlar üniversitenin kendi bünyesinde yer almaktadır.

Kültürel Etkinlikler

2007 yılında üniversite bünyesinde toplam 17 farklı öğrenci topluluğu kurulmuştur. Polonya’da yapılan EURO FOLK 2009 Festivalinde Ülkemiz adına “En Başarılı Performans” sergileyen topluluk Üniversitenin Halk Dansları Topluluğu olmuştur.

Kütüphane

Fakülte ve yüksekokullarda mevcut kütüphanelerin yanında, ünivesite bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak için web sitesi aracılığıyla elektronik ortamda da hizmet vermektedir.

Sağlık

Öğrenciler kendi adlarına Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen karne ve öğrenci işlerinde alacakları sevkleriyle Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm sağlık kuruluşlarından ücretsiz yararlanabilmektedirler.

Ahi Evran Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Ahi Evran Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan