Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Üniversitesi

Tarihçe

Akdeniz Üniversitesi 1982 yılında Antalya kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversite Burdur ve Isparta illerindeki yükseköğretim kurunlarınıda kapsamaktadır.Üniversitenin Merkez Kampüsü, Akdeniz Bölgesinde bulunan Antalya il merkezindedir. Üniversite bünyesinde 17 fakülte bulunmaktadır. Bu fakülter; Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Alanya İşletme Fakültesi, Fen Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Alanya Mühendislik Fakültesi, Alanya Eğitim Fakültesi, Turizm Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’dir.

Bulunduğu Şehir

Antalya, Akdeniz Bölgesi'nin yer alan, çağlayanları, doğal plajları, zengin tarihi eserleriyle, fuarlarıyla dört mevsim turizm cennetidir. Büyük ölçekli turizm yatırımları ile Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin çok fazla göç alan kentlerinden biridir. Palmiyelerle sıralanmış bulvarları, uluslararası ödül sahibi marinası, geleneksel mimarisini korumuş merkezi Kaleiçi ve modern mekanları ile turizmde önemli bir yere sahip olan Antalya, Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Plaj Voleybolu, Triathlon, Golf Müsabakaları, Okçuluk, Tenis, Kayak yarışmaları vb. etkinliklere, 1995 yılında açılan Antalya Kültür Merkezi ile de plastik sanatlar, müzik, tiyatro, sergi gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrenciler; Türk Eğitim Vakfı, Antalya Üniversitesi Destekleme vakfı, üniversite eğitim kültür ve sosyal yardımlaşma vakfı, Akmed, Mehmet Zorlu Vakfı, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Tesyev , Soroptomistler ve çok sayıda gönüllü kişi ve kuruluşlarda burs alabilmektedirler.Bu burs ve Sosyal Hizmet Uygulamalarından yararlanacak öğrenciler her fakülte ve yüksekokullardaki Burs ve Sosyal Hizmet Kurulu işbirliği ile Burs ve Sosyal Hizmetler Birim’i tarafından belirlenmektedir. Burs ve sosyal hizmet uygulamalarının sekretaryası ve koordinasyonu ise Sosyal Hizmetler Şubesince yürütülmektedir. YURT OLANAKLARI: Kampus içerisinde bulunan Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (Yurtkur) bağlı, öğrencinin bütün ihtiyacını karşılayacak rahatlığa sahip olan Akdeniz Öğrenci Yurdu 1256 kız, 1842 erkek olmak üzere toplam 3098 yatak kapasitesine sahiptir.

Spor Olanakları

Üniverisite de 10 farklı öğrenci spor topluluğu farklı alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedirler. Akdeniz Üniversitesi yarı olimpik yüzme havuzu,1 spor salonu,2 futbol sahası,8 tenis kortu, tırmanma duvarı, fitnes merkezi, kum sahaları, halı saha ve kondisyon merkezi ile öğrencilere ve halkına hizmet vermektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencilerinin ders dışı boş zamanlarını değerlendirme amacına yönelik Öğrenci Kulüpleri bulunmaktadır. Şu an üniversitede 43 farklı öğrenci Kulübü vardır.Bu kulüplerin amacı , gelişen dünyanın zengin kültürel değerlerinin kaybolmasını engellemek, genç kuşaklara aktarılmasını sağlamak, gençlerin birbirlerini tanımaları, kaynaşmaları, dostluklarını pekiştirmeleri sağlamaktır.Akdeniz Üniversitesi olarak Türkiye’yi Uluslararası platformda tanıtmak amacıyla 1997 yılından bugüne dek “Uluslararası Akdeniz Gençlik Şenliği” başarıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca film haftaları, fotoğraf günleri, uygulamalı ebru yarışmaları, üniversitelerarası dans festivali, tiyatro festivali, sonbahar ve yaz etkinlikleri yapılmaktadır.

Kütüphane

Merkez Kütüphane bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak için web sitesiyle elektronik ortamda da hizmet vermektedir Fakülte ve yüksekokullarda da kütüphaneleri bulunmaktadır.

Sağlık

Öğrenciler sağlık hizmetlerini Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı sağlık ünitelerinden alabilmektedirler. Sosyal güvencesi olmayan öğrenciler acil serviste muayene olabilmektedirler. Ayrıca ilaç bedelinin de sadece sini ödeyerek ilaçları satın alabilmektedirler.

Akdeniz Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Akdeniz Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan