Aksaray Üniversitesi Aksaray Üniversitesi

Tarihçe

Aksaray üniversitesi, 2006 yılında İç Anadolu Bölgesinde bulunan Aksaray ilinde bulunan bir devlet üniversitesidir.Üniversite daha önceleri Niğde üniversitesine bağlıyken, 17 Mart 2006 tarihinde adı ve bağlantısı değiştirilerekAksaray Üniversite Rektörlüğüne bağlanmıştır. Üniversite'nin Merkez Kampüsü Aksaray il merkezindedir.Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi olmak üzere dört adet Fakülte ile eğitim öğretim hizmetlerini sürdürmektedir.

Bulunduğu Şehir

Türkiye’nin yeni illerinden Aksaray, İç Anadolu Bölgesinde, Ankara'nın güneyinde bulunmaktadır. Aksaray’ın turizm ve kültürel açıdan görülmeye değer Aşıklıhöyük, Zinciriye Medresesi, Eğri Minare, Acemhöyük, Antik Nora Şehri, Ihlara Vadisi, Ziga Kaplıcaları, Tuz Gölü Kuş Alanı, Çanlı Klise, Çukurkent Klisesi gibi yerleri vardır.

Burs Olanakları

BURS İMKANLARI: Üniversitede okuyan öğrenciler; devletçe sağlanan burs olanaklarından yararlanabilmektedirler ve isteyen öğrencilere,Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık tarafından her yıl kredi ve burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Öğrencilerin barınması için şehir merkezinde bulunan kredi yurtlar kurumuna bağlı yurtlar ile özel yurtlarda bulunmaktadır. Ayrıca üniversite merkez kampüsünde Eylül 2010 tarihinden itibaren 1000 kişilik bir Kredi ve Yurtlar Kurumu yurdu da hizmete girmiştir. Yine üniversiteye ait 100 kişilik bir kız öğrenci misafirhanesi bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversiteye ait çok amaçlı yeni kapalı spor salonu 2009 yılında faaliyete açılmıştır.Ayrıca yine üniversite bünyesi Merkez kampüsünde mediko-sosyal tesisi hizmete girmek üzeridir. Bunların yanısıra, üniversitenin farklı birimlerinde 2 adet basketbol sahası ve tenis kortu da bulunmaktadır. Dahası, Aksaray Meslek Yüksekokulunda bir mini futbol sahası ve 1 adet basketbol sahası öğrencilere hizmet vermektedir. Fakülte ve yüksek okullar arası spor müsabakaları her yıl üniversitede düzenlenen spor şenlikleri esnasında yapılmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Aksaray Üniversitesinde mesleklerine ve özel ilgi alanlarına yönelik 34 öğrenci topluluğu bulunmaktadır .Bu Öğrenci Toplulukları, gençlerin birbirlerini tanımalarını, kaynaşmalarını, dostluklarını pekiştirmelerini hobilerini gerçekleştirerek, sosyal ortamlarda daha katılımcı olmalarını sağlamaktadır. Aynı zamanda Öğrenci Toplulukları üniversite öğrencilerinin iş yaşamına hazırlanma sürecinde bilgi donanımına sahip olmasını amaçlamaktadır.Öğrencilerden gelen istekler doğrultusunda bu topluluklara yenileride eklenebilmektedir.

Kütüphane

Aksaray Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi Fen Edebiyat Fakültesi içerisinde yer almaktadır. Kütüphane 500 öğrencinin aynı anda hizmet alabileceği büyüklüktedir.

Sağlık

Üniversitenin sağlık hizmetleri Mediko Sosyal Merkezleri Daire Başkanlığına bağlı olarak yürütülmektedir. Öğrenciler mediko sosyal birimlerine başvurdukları zaman, kanuni olarak alınması gereken ve Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen ücret dışında herhangi bir ödeme yapmazlar. Tüm öğrencilerin sosyal güvenlik durumlarına bakılmaksızın muayeneleri ve tüm laboratuvar tetkikleri Mediko sosyal merkezleri tarafından ücretsiz olarak yapılmaktradır.

Aksaray Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Aksaray Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan