Amasya Üniversitesi Amasya Üniversitesi

Tarihçe

Amasya Üniversitesi, 2006 yılında, Ondokuz Mayıs Üniversite’sinden ayrılarak bağımsız bir devlet üniversitesi haline gelmiştir. Üniversitenin merkez yerleşkesi Karadeniz bölgesinde yer alan Amasya'dadır. Üniversite bünyesinde; eğitim, fen edebiyat, mimarlık ve teknoloji fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Amasya, Karadeniz Bölgesinin orta bölümünde yer alır. Şehir, Samsun, Çorum, Yozgat ve Tokat illeri ile çevrilidir. Amasya’ya bağlı olan ilçeler Merzifon, Gümüşhacıköy, Göynücek, Hamamözü, Suluova ve Taşova’dır. Tarihten bu yana Amasya; bilim adamları, sanatkârlar, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir belde olmuştur. Bir yandan da Amasya, Etnografya Müzesinden, Kral Kaya Mezarlarına kadar birçok kültürel öğeyi bünyesinde barındırmaktadır. Diğer yandan, dağ yürüyüşleri, olta balıkçılığı gibi birçok sportif ve kültürel faaliyete de ev sahipliği yapmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Türk Eğitim Vakfı, Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumlar tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: İl merkezi ve ilçelerde yer alan, çok sayıdaki özel yurtların yanında, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda da konaklama olanakları bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Öğrenciler, kapalı ve açık spor sahalarında; futbol, basketbol, tenis gibi değişik branşlarda spor yapma imkânına sahiptirler. Üniversitenin bünyesinde, biri 1756, diğeri 600 metrekare kapalı alana sahip iki spor sahası mevcuttur.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri, ders dışı boş zamanlarını değerlendirmelerine yönelik “Öğrenci Kulüpleri” oluşturmuşlardır. Şu an üniversitede 9 farklı öğrenci kulübü faaliyet göstermekte dir. Öğrenciler bu kulüplerde, kendilerini geliştirme olanağı yakalayabilmektedirler. 2120 metrekare alana sahip, Eğitim Fakültesi Kültür ve Kongre merkezinde her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Kütüphane

Üniversitenin Eğitim Fakültesi ile bir yüksekokulunda iki kütüphane mevcuttur. Bu kütüphanelerde toplam 25000 adet materyal bulunmaktadır. Ayrıca bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesiyle, elektronik ortamda da hizmet vermeyi gerçekleştirmektedir.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Dairesi tarafından sunulmaktadır. Ayrıca Daire Başkanlığına bağlı olarak, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri de sunulmaktadır.

Amasya Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Amasya Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

A

Ahmet iren

1 Ekim 2017 - 10:20

Işletme yönetimi okumak için napmaliyim

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan