Anadolu Üniversitesi Anadolu Üniversitesi

Tarihçe

Anadolu Üniversitesi, 1982 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi Eskişehir’dedir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Mimarlık Mühendislik Fakültesinin bulunduğu 2. Eylül Kampüsü ise kent merkezine 5km uzaklıktadır. Anadolu Havaalanı da bu kampüs içindedir. Üniversite bünyesinde; açıköğretim, eczacılık, fen- edebiyat, eğitim, mühendislik- mimarlık, hukuk, güzel sanatlar, iktisat, iletişim bilimleri, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Eskişehir, orta Anadolu‘da yolların ve kültürlerin kesiştiği bir şehirdir. Sakarya nehri ve Porsuk çayının suladığı verimli tarım alanları yanında, sanayi ve üniversite şehridir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 1. Hava Taktik Komutanlığı ve 1. Hava İkmal ve Bakım Merkez Komutanlığı ve 1. Jet Üssü Komutanlığı da Eskişehir'de bulunmaktadır. Eskişehir, üniversite kenti olması nedeniyle sosyal aktivite yönünden oldukça zengindir. Ayrıca şehirde 3 adet kültür merkezi bulunmaktadır. Gezilip görülecek mekanlar arsında Frig Vadileri, Odun pazarı Evleri , Bademlik , Musaözü Barajı sayılabilir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversite Yönetim Kurulu kararıyla, örgün bölümlerde başarılı, fakat maddi durumu yetersiz öğrencilere, barınma ve beslenme yardımı yapılmaktadır. Üniversitece öngörülen başarı koşullarını sağlamış olan ve maddi durumunun yetersiz olduğu belirlenen ( Her yıl yeni belirleme yapılmak koşuluyla ) örgün programlara kayıtlı öğrencilere beslenme ve barınma yardımı yapılmaktadır. Eğitime önem ve destek veren pek çok kuruluş ve vakıf da Anadolu Üniversitesi öğrencilerine karşılıksız burs vermektedir. Ayrıca, isteyen öğrencilere, ders dışında kalan zamanlarını değerlendirmek için, Anadolu Üniversitesinin çeşitli birimlerinde yarı zamanlı iş olanağı sunulmaktadır. Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Şehir içerisinde Kredi ve Yurtlar kurumuna ait yurtların yanında çok çeşitli özel yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundaki eğitimin yanı sıra, Anadolu Üniversitesinde okuyan bini aşkın genç, hem Spor Kulübü hem de Spor Birliği kapsamında spor yapma olanağı bulmaktadır. Bayan Masa Tenisi ve Bayan Hentbol takımları, Avrupa Kupalarında Türkiye’yi temsil etme başarısını gösterirken, Anadolu Üniversitesi sporcuları, çeşitli dallarda hem Eskişehir’de hem de Türkiye genelinde başarılı sonuçlar almaktadırlar. Anadolu Üniversitesi bünyesinde, öğrencilerin yararlandığı spor salonları, kapalı yüzme havuzu, futbol sahaları, tenis kortları, açıkhava voleybol ve basketbol alanları gibi spor tesisleri bulunmaktadır. Her yıl düzenlenen spor şenliği organizasyonlarında, çeşitli dallarda yüzlerce öğrencinin aktif olarak yer aldığı karşılaşmalar, büyük heyecan kaynağı olmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri, ders dışı boş zamanlarını değerlendirmeye yönelik “Öğrenci Kulüpleri” oluşturmuşlardır. Şu an üniversitede 41 Kulüp ve 12 Topluluk bulunmaktadır. Her yıl, Üniversite tarafından düzenlenen ve öğrencilerin yanı sıra halkın da ilgiyle izlediği bahar şenlikleri, her geçen yıl daha da gelişen bir organizasyon haline gelmiştir. Bu organizasyonlarda, öğrencilerin ilgileri doğrultusunda; Üniversite amatör tiyatro günleri, caz müzisyenleri festivali, lületaşı projesi, digital fotoğrafçılık, mitoloji, bilgisayar ve programcılık, yaz sineması, kısa film şenliği, ekonomi günleri, amatör rock grupları geceleri, kardeş okul projesi gibi etkinlikleree yer verilrmektedir.

Kütüphane

Fakülte ve yüksekokullarda mevcut kütüphanelerin yanında, Üniversitenin 25 adet çalışma salonu 10 adet okuma odası mevcut olup, bu yapısı ile, Türkiye ‘de bulunan önemli Üniversite kütüphaneleri arasında yer almaktadır.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Sağlık ünitelerinde yapılmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan öğrencilere acil serviste muayene imkânı tanınmaktadır.

Anadolu Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Anadolu Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan