Ankara Üniversitesi Ankara Üniversitesi

Tarihçe

Ankara Üniversitesi, resmi olarak 1946 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversite'nin kampüsu, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara’dadır. Üniversite bünyesinde; Eğitim bilimleri, fen, siyasal bilgiler, tıp, eczacılık, ziraat, dil ve tarih coğrafya, ilahiyat, sağlık bilimleri, veteriner, hukuk, mühendislik, iletişim fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan, Türkiye Cumhuriyetinin başkenti Ankara’nın tarihi, bronz çağındaki Hatti uygarlığına kadar gitmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara, Orta Anadolu’nun merkezi bir noktasında kurulmuştur. Ankara’nın en belirgin noktasında yer alan yapı, Ulu Önder Atatürk için yaptırılan ihtişamlı Anıtkabir’dir. Ankara’da gezilecek yerler arasında Anıtkabir, Atatürk Orman Çiftliği, Elmadağ, Gölbaşı, Yedi kuğular kuş cenneti, Çubuk Barajı, Dikilitaş Göleti, Kurtboğazı Barajı, Moğan Gölü, Ahlatlıbel, Kocatepe Camii ve Agustus Tapınağı sayılabilir. Ankara, seçkin bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri ile hareketli bir sanatsal ve kültürel yaşama sahne olmaktadır. Şehir, özellikle dinleyici sayısı hiç düşmeyen Filarmoni Orkestrası ile ünlüdür. Ayrıca Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ, Bilkent, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri ve diğer seçkin vakıf üniversiteleri Ankara’yı bir Eğitim merkezi haline getirmiştir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Çok sayıda özel yurdun dışında üniversiteye ait mevcut 7 öğrenci evi 8 akredite yurt ve Kredi Yurtlar Kurumuna Bağlı devlet yurtları ile barınma hizmeti sunmaktadır. Kentte, özel yurtların ve devlet yurtlarının büyük bir kısmı, üniversitenin Emek, Beşevler ve Maltepe Yerleşkeleri arasında bulunmaktadır. Sabancı Kız Öğrenci Yurdu, Gazi Yurdu, Mehmet Akif Kız Yurdu, Koç Öğrenci Yurdu ve daha birçokları bunlar arasında yer almaktadır. Sundukları hizmete göre çeşitlilik gösteren bu yurtlar, farklı bütçe ve taleplere karşılık vermektedir. Ayrıca üniversite yerleşkelerinin, kentin toplu taşıma hatlarına yakınlığı da barınma açısından büyük avantajlar sağlamaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite bünyesinde; beş kapalı spor salonu, her fakülte ve yüksekokulda açık hava futbol, voleybol, basketbol sahaları ile tenis kortları bulunmaktadır. Her yıl düzenlenen Ankara Üniversitesi Geleneksel Spor Şenliği, yaklaşık 2000 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmektedir. Atletizm, Basketbol, Voleybol, Futbol, Hentbol, Güreş, Masa Tenisi, Badminton dallarında yapılan yarışmalarda fakülte ve yüksek okulların takımları birbirleriyle ve diğer üniversitelerden gelen takımlarla yarışmaktadır Ankara Üniversitesi Olimpik Yüzme Havuzu, Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) standartlarına uygun, Türkiye’nin en büyük kapalı olimpik yüzme havuzudur. Ayrıca tesis içerisinde sauna, egzersiz salonu, kafeterya, güneşlenme terası bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Ankara Üniversitesi Kültür şubesi tarafından her yıl Nisan ayında organize edilen Geleneksel Kültür Haftası etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Kurslar ve öğrenci toplulukları aracılığı ile kendilerini geliştiren yaklaşık 2000 öğrenci çalışmalarını bir hafta boyunca üniversite salonlarında sergilemektedirler . Çok sayıda öğrenci ve öğretim elemanının görev aldığı kültür haftası etkinliklerinde; dans gösterileri, tiyatro oyunları, belgesel film gösterimleri, resim, fotoğraf ve ebru sergileri, konserler, satranç turnuvaları, söyleşiler, atölye çalışmaları ve halk oyunları gösterileri yapılmaktadır. Bunların dışında Üniversite bünyesinde 100’ü aşkın öğrenci grubu ve topluluğu bulunmakta ve Resim, Drama, Satranç, Fotoğrafçılık gibi 15’den fazla kurs hizmeti sunulmaktadır.

Kütüphane

Ankara Üniversitesine bağlı fakülte ve yüksekokul kütüphanelerinde, bazıları bölüm düzeyinde olmakla birlikte toplam 800.000'e yakın kitap vardır. Üniversitenin birim kütüphanelerine ait 547.487 materyalin kataloğu Milas kütüphane otomasyon programı üzerinden çevrimiçi olarak tüm kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Bunun yanında Ankara Üniversitesi kütüphanelerinde 7984 tür süreli yayın, 15.000'i DTCF de olmak üzere 17.000 cilt yazma eser ve 25.101 lisans üstü tez bulunmaktadır.

Sağlık

Üniversitenin tüm bölümlerine kayıtlı öğrenciler, Sağlık Merkezinin muayene, röntgen ve tahlil hizmetlerinden yararlanabilmektedirler Hizmet veren polikliniklerden bazıları İç Hastalıkları, İnfeksiyon Hastalıkları, Psikiyatri, Üroloji, Halk Sağlığı ve Diş Servisidir. Öğrencilerin ilaç ihtiyacını karşılayan ve ayrıca Eczacılık Fakültesi öğrencilerine eğitim hizmeti veren bir eczane de üniversite bünyesinde bulunmaktadır.

Ankara Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Ankara Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan