Artvin Çoruh Üniversitesi Artvin Çoruh Üniversitesi

Tarihçe

Artvin Çoruh Üniversitesi 2007 yılında yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan 17 yeni üniversiteden biridir. Orman fakültesi, Sağlık yüksekokulu, Meslek yüksekokulu Kafkas Üniversitesi Rektörlüğüne; Eğitim Fakültesi Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken, adı ve bağlantısı değiştirilerek, Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesine katılmıştır. Üniversitenin merkez yerleşkesi Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan Artvin'dedir. Üniversite bünyesinde; orman, eğitim, fen edebiyat, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler fakültelerini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Artvin ili, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz bölümünde yer almaktadır. Kaçkar ve Karçal dağlarında yapılan dağ tırmanışları, bölgenin değişik yörelerinde doğal güzellikler içinde bulunan trekking parkurlarında yapılan doğa yürüyüşleri, Çoruh Nehri ve Barhal çayında yapılmakta olan rafting, katamaran ve kano gibi akarsu sporları Artvin'in turizm çeşitliliğini zenginleştirmektedir. Artvin Milli parklarıyla meşhurdur. Şavşat ilçesinde bulunan Karagöl-Sahara Milli Parkı içerisinde bulunan Şavşat Karagöl ve Borçka Karagöl görülmeye değerdir. Efeler-Gorgit Tabiatı Koruma Alanı esas olmak üzere Camili yöresi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından biyosfer rezerv alanı olarak belirlenen Türkiye'deki tek bölgedir ve bir dünya mirası olarak görülmektedir. Her yıl ağustos ayında yapılan Kafkasör Festivali ise 3 gün sürer.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Öğrencilere, Ardanuç, Arhavi, Borçka,hopa, burgul, Şavşat,Yusufeli ilçelerinin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca, Artvin ili sosyal yardımlaşma vakfı ve N.F.T. Cevdet Anadol Vakfı tarafından burslar verilmektedir. Ayrıca BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Artvin’de, çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmek, yararlı alışkanlıklar edinmelerine yardımcı olmak, yaptıkları çalışmaların sergilenmesi ve tanıtılmasına imkân tanımak, güzel sanatlarla ilgili faaliyetlere katılmalarını sağlamak, kurulacak öğrenci topluluklarına katkı ve destek sağlamak ve kültürel faaliyetleri organize etmek amacıyla Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, çeşitli etkinlikler gerçekleştirmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Spor Şöleni kapsamında Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokul’ları öğrencilerinin, idari ve akademik birimlerdeki personellerinin katılımıyla minyatür futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, satranç ve kros dallarında müsabakalar düzenlenmektedir.

Kütüphane

Üniversitenin Seyitler Yerleşkesi’nde Orman Fakültesi binası içerisinde yer alan merkezi kütüphane, öğrenciler tarafından kullanılmaktadır. Türk ve Yabancı yayınlar talep edilebilmektedir.

Sağlık

Sağlık Yüksekokulu 4. sınıf öğrencilerinden 2 kısmi zamanlı öğrencinin görev yaptığı sağlık biriminde; ilk yardım hizmeti sunan sağlık hizmetleri birimi öğrenci ve personele hizmet vermek için kurulmuştur. Ayrıca öğrenci ve personele rehberlik danışmanlık hizmeti veren bir psikolog görev yapmaktadır. Öğrenciler ayrıca Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık kuruluşlarından da yararlanmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin, genel sağlık muayenelerinin yapılmasında bir sorun yaşanmamaktadır.

Artvin Çoruh Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Artvin Çoruh Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan