Atatürk Üniversitesi Atatürk Üniversitesi

Tarihçe

Atatürk Üniversitesi 1958 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Doğu Anadolu’da bir havalimanına sahip olan Erzurum ’dadır. Üniversite bünyesinde; açıköğretim, hukuk, tıp, diş, eczacılık, güzel sanatlar, su ürünleri, veterinerlik, oltu yer bilimleri, fen edebiyat, sağlık bilimleri, mühendislik, ziraat, iletişim, mimarlık ve tasarım, ilahiyat, Kazım Karabekir eğitim, fen fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Erzurum doğu Anadolu bölgesinin en büyük yerleşim kentlerinden birisidir. Palandöken dağının eteklerine kurulmuş olan kentin kış turizmi açısından ülke ekonomisinde önemli bir konumu vardır. Erzurum ‘un gezilecek yerleri arasında Arkeoloji Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Yakutiye Medresesi ,Erzurum Kalesi,Erzurum Çifte Minareli medresesi ,üç kümbetler sayılabilir. Tarihi yönden çok zengin birçok eseri barındıran ve adeta bir kültür merkezine benzeyen kent günümüzde önemli bir turizm potansiyeli taşımaktadır. Erzurum ‘a giden kişilerin Palandöken’de bir kayak merkezine gidip şehri kuşbakışı görmeleri tavsiyeler arasındadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burs verilmektedir. Hiçbir yerden burs alamayan öğrencilerden 20 kişiye üniversite karşılıksız burs olanağı sağlamaktadır. YURT OLANAKLARI: Erzurum ’da, çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 14 bloktan oluşan kız ve erkek yurtları bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Her yıl, bahar döneminde, geleneksel olarak, Üniversite içi spor şenlikleri düzenlenir. Spor müdürlüğü bünyesinde; atletizm, ağcılık,basketbol,güreş,kayak,futbol,hentbol,tekvando,boks ve voleybol gibi faaliyetler yapılmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmeye yönelik “Öğrenci Kulüpleri” oluşturmuşlardır. Şu an üniversitede 47 Kulüp bulunmaktadır. Üniversite, halk oyunları, Türk halk müziği, hafif batı müziği, bağlama, tiyatro gibi alanlarda kurslar açmıştır. Panel, sempozyum, sergi gibi sanatsal ve bilimsel faaliyetlerin çok sıklıkla yapıldığı üniversite, ünlü sanatçı ve yazarların sık uğradığı bir eğitim mekanı durumundadır.

Kütüphane

Fakülte ve yüksekokullarda mevcut kütüphanelerin yanında, bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesiyle, elektronik ortamda da hizmetlerini sürdüren 3 katlı kütüphane, 300 binden fazla kitap ve 21 bin dergi ile hizmet vermeye devam etrmektedir.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri, tıp fakültesi araştırma hastaneleri ile sağlık kültür ve spor dairesi başkanlığı sağlık merkezinde yapılmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan öğrencilere, acil serviste muayene imkânı tanınmaktadır. Öğrenciler, Üniversiteden alabilecekleri bir sağlık kartı ile, acil durumlar dışındaki, tüm sağlık ihtiyaçlarını ücretsiz karşılayabilmektedirler.

Atatürk Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Atatürk Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan