Avrupa Meslek Yüksekokulu Avrupa Meslek Yüksekokulu

Tarihçe

Avrupa Meslek Yüksekokulu, 2010-2011 akademik yılından itibaren Vakıf Meslek Yükseköğretim Kurumu olarak, İstanbul Zetyinburnu ve Kazlıçeşme kampüslerinde, eğitim – öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Yüksekokul bünyesinde; bilgisayar programcılığı, çoçuk gelişimi, uygulamalı ingilizce ve çevirmenlik programlarını bulundurmaktadır. Bu programlara yönelik, okulda her bir program için laboratuvar, derslik, ortak olarak kullanılacak olan atölyeler, kütüphane ve dokümantasyon merkezi mevcuttur. Kantin, kapalı ve açık spor alanları, revir gibi olanaklar da öğrencilerin yararlanmalarına sunulmuştur.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul, Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte, üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir, İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara Denizi ile Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında; İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı şehrin tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması, şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yüksekokulda burs imkanları; a) tercih formu bursu, b) eğitime destek bursu ve c) dönem başarı bursu olmak üzere dallara ayrılmıştır. Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs sadece eğitim-öğretim ücretini kapsar. Tam (0) burslu olarak yerleştirilen öğrenciler öğretim ücretinin tamamından, P burslu olarak yerleştirilen öğrenciler öğretim ücretinin yarısından ve % burslu olarak yerleştirilen öğrenciler öğretim ücretinin 1/4'den muaf tutulurlar. Burslar karşılıksız olup normal eğitim öğretim süresince kesilmez. Not ortalaması 2.75’in altına düşen ya da disiplin cezası alanlar meslek yüksekokulu yönetim kurulu kararı ile burstan yoksun bırakılabilir. Avrupa Meslek Yüksekokulunda, Avrupa Eğitim Vakfı Okullarında çalışanlar ve çocuklarına 0, Avrupa Eğitim Vakfı Okullarından mezun öğrencilere (ilköğretim, lise) , Avrupa Meslek Yüksekokulunun faaliyet gösterdiği Zeytinburnu ilçesindeki orta öğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere burs uygulanır. YURT OLANAKLARI: 2010-2011 öğretim döneminde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinden yurtlarda barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyenler, ÖSYM tarafından sonuçların açıklandığı tarihten itibarenYURTKUR’un www.kyk.gov.tr adresindeki internet sayfasından müracaatlarını yapabilirler.

Spor Olanakları

Yüksekokul, öğrencilerine, doğayla tarihin iç içe geçtiği kampüste, spor aktiviteleri ve öğrenci kulüpleri başta olmak üzere çok çeşitli ders dışı etkinlik olanağı sağlanmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Kampüste, her bir program için laboratuvar, derslik ortak olarak kullanılacak olan atölyeler, kütüphane ve dokümantasyon merkezi ile kantin, kapalı ve açık spor alanları, revir gibi olanaklar bulunmaktadır.

Kütüphane

Avrupa Meslek Yüksekokulu, öğrencilerin alanlarında ihtiyaç duyduğu her türlü bilgi ve belgeyi rahatlıkla temin etmeleri, araştırmalarda farklı kaynaklardan yararlanmaları, entelektüel bir bilgi birikimine sahip olmaları ve gün içinde kitap okumanın keyfini , konforlu bir ortamda yaşamaları için nitelikli ve modern bir kütüphaneye sahiptir.

Sağlık

Arupa Meslek Yüksekokulu Sağlık birimi, öğrencilerine sağlık taraması, koruyucu sağlık hizmeti ve acil durumlarda müdahalede bulunacak düzeyde hazırlanmıştır. Yüksekokul, Balıklı Rum Hastanesi ile komşu olup, kurulduğu günden bugüne, sıkı işbirliği içinde çalışmaktadır. Üniversitenin öğrencileri, Balıklı Rum Hastanesi'nin sunduğu hizmetlerden yararlanabilmektedir.

Avrupa Meslek Yüksekokulu 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Avrupa Meslek Yüksekokulu Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan