Balıkesir Üniversitesi Balıkesir Üniversitesi

Tarihçe

Balıkesir Üniversitesi 1993 tarihinden itibaren bağlı bulunduğu üniversitelerden ayrılarak faaliyetlerini sürdürmekte olan bir devlet üniversitesidir.Üniversite'nin Merkez Kampüsü Marmara Bölgesinde bulunan Balıkesir ilindedir.. Üniversite bünyesinde; Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Necatibey Eğitim Fakültesi, Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Balıkesir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Bandırma Denizcilik Fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Balıkesir, hem Marmara hemde Ege Denizine kıyısı olan Türkiye'nin en çok adasını bünyesinde barındıran tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle gerçek bir turizm cennetidir.Temiz deniz suyunun kumlu plajlarla buluştuğu, parlak yeşil renkli zeytinliklerle sarılmış koyları, irili ufaklı adaları, dünyada oksijenin en çok bulunduğu Homeros'un destanındaki İda Dağı, insanlara binlerce yıldır şifa dağıtan termal kaynakları ile Balıkesir, ülkede turizmin en gelişmiş illerinden bi r tanesidir. Balıkesir'de görülmesi gereken yerler arasında; Antandros (Edremit-Altınoluk) Antik Kenti, Kuva-yi Milliye Müzesi, Bandırma-Arkeoloji Müzesi, Kaz Dağı (İda Dağı), Kuş Cenneti Milli Parkı, şeytan sofrasında gün batımı bulunmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Balıkesir Üniversitesi Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, ve çeşitli dernekler tarafından üniversite eğitim gören öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Balıkesir'de 2024 kiş kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu, Çağış Kampüsünde 1500 kişilik Özel Öğrenci Yaşam Merkezi bulunmaktadır. Ayrıca Balıkesir Üniversitesinin Vakfı bünyesinde öğrenci yurdu mevcuttur. Binada 134 öğrenci odası ve 185 öğrenci kapasitesi bulunmakta olup erkek öğrencilere hizmet vermektedir. Zemin kattaki bilgisayar odasından ücretsiz ve kesintisiz internet hizmeti alınabileceği gibi odalarda, öğrencinin telekomdan kendi adına (yurttan bağımsız olarak) üyelik yaptırabileceği aktif telefon hatları bulunmaktadır. Etüt salonu 24 saat açıktır.Tüm bunların yanında Balıkesir ve ilçelerinde çok sayıda özel öğrenci yurdu ve kiralık evler bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversitede her türlü takımoyunları ve ferdi spor dallarına yönelik çalışmaların yapıldığı bir spor salonu, 2 tenis kortu, 1 duvar tenisi, 2 basketbol sahası, 1voleybol sahası, 1 halı saha ve koşu parkuru bulunmaktadır.Balıkesir Üniversitesinde Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından Nisan-Mayıs aylarında Bahar Şenlikleri düzenlenmekte ve üniversiteye bağlı fakülte ve yüksekokullardaki öğrencilerin katılımıyla kurulan topluluklar tarafından, akademik danışmanlar gözetiminde, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenlenmekte ve bunlar Balıkesir halkı ile paylaşılmaktadır.Bu etkinlikler yıl boyunca devam etmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Kültür hizmetleri çerçevesinde öğrencilerin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmek, yeni ilgi alanları ile birlikte dinlenme ve eğlence alışkanlığı kazanmalarını sağlamak, güzel sanatlarla ilgili faaliyetleri izlemelerini, isterlerse bu faaliyetlere katılmalarını da sağlamak amacıyla çeşitli hizmetler yürütülür. Şu an üniversitede öğrencilerin ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla 21 farklı kültürel topluluk oluşturulmuştur.Bu topluluklara üye öğrenciler Akademik Danışman nezaretinde; halkoyunu, tiyatro, müzik, resim , sinema ve fotoğraf gibi farklı etkinlikler düzenlemektedirler.

Kütüphane

Üniversite Merkez Kütüphanesi 1995 yılından bu yana profesyonel anlamda hizmet vermektedir. Koleksiyonunda 25995 kitap, 498 devam eden süreli yayın yer almaktadır. Kitaplar raflara yerleştirilirken LC-Kongre Kütüphanesi Sınıflama Sistemi kullanılmıştır. BAÜ Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerinde yapılmış toplam 979 adet yüksek lisans ve doktora tezi ve 1023 adet Audiovisual (Görsel-İşitsel kaynak) kaynak Merkez Kütüphane içinde kullanıma sunulmaktadır.

Sağlık

Öğrencilerin sağlık muayeneleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Sağlık ünitelerinde yapılmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan öğrencilerde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Balıkesir Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Balıkesir Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan