Başkent Üniversitesi Başkent Üniversitesi

Tarihçe

Başkent Üniversitesi, Türkiye’ de sağlık alanında ilk vakıf üniversitesi olarak 1994 yılında Ankara’da kurulmuştur. Başkent Üniversitesinde eğitim ücrete tabidir. Üniversite bünyesinde; Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Ticari Bilimler Fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir, Orta Anadolu’nun merkezi bir noktasında kurulmuştur. Ulu Önder Atatürk için yaptırılan ihtişamlı yapı Anıtkabir Ankara’nın en belirgin noktasında yer almaktadır. Anıtkabir, Atatürk Orman Çiftliği, Elmadağ, Gölbaşı, Yedi kuğular kuş cenneti, Çubuk Barajı, Dikilitaş Göleti, Kurtboğazı Barajı, Moğan Gölü, Ahlatlıbel, Kocatepe Camii ve Agustus Tapınağı Ankara’da gezilecek yerler arasında sayılabilir. Şehirdeki hareketli ,sanatsal ve kültürel yaşam seçkin bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri dahada canlanmaktadır. Şehir özellikle dinleyici sayısını hiç düşmeyen Filarmoni Orkestrası ile ünlüdür. Ayrıca Ankara Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ, Bilkent, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri ve bunun yanında seçkin vakıf üniversiteleri ile eğitim merkezi haline gelmiştir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede, öğretim ücreti bursu, başarı bursu, teşvik bursu, spor bursu, ve Başkent üniversitesi çalışanları, çocukları ve kardeş bursu vardır. Ayrıca Vakıf Üniversitesi olan Başkent Üniversitesi’nde tüm bölümlerin % ve P burslu kontejları mevcuttur. Bu kontenjanlara yerleşmek için öğrenciler bölümün belirlediği başarı hedefini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. YURT OLANAKLARI: Öğrencilerin temiz, sağlıklı ve güvenilir bir şekilde barınma ihtiyaçlarını karşılamak için üniversite bünyesinde öğrenci yurtları bulunmaktadır.Bu yurtlar 3 blok olup çift kişilik olmak üzere toplam 500 yatak kapasitesine sahiptir. Odalar ve koridorlar halı kaplı olup, oda içlerinde banyo, lavabo ve tuvalet bulunmaktadır.Ayrıca kişiye özel yatak, gardrop, kitaplık, çalışma masası ve sandalyesi vardır. Her katta iki adet dinlenme salonları ve dışarıdan arandığında anons sistemiyle ulaşılacak kat telefonları bulunmaktadır. Yurt binasının ve odalarının temizlikleri 16 Yardımcı Personel ile Ev Ekonomisti yönetim ve gözetimi tarafından günlük olarak yapılmaktadır. Öğrencilerin kullandıkları nevresim takımları iki haftada bir yenisiyle değiştirilmektedir. Yurtlara son giriş saati hafta içi 24:00, Cuma, Cumartesi ve resmi tatil günleri 01:30'dur.

Spor Olanakları

Başkent Üniversitesi bünyesinde bünyesinde bir fitness ve kondüsyon salonu, kapalı ve açık olmak üzere iki adet tenis kortu, bir adet halısaha ve bir basketbol sahası işletmektedir. Bu alanlarda öğrenciler kampüs yaşamlarını hareketlendirip spor yapabilirler. Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Başkent Üniversitesi spor merkezi alanındaki çalışmaları yaygınlaştırmak için, yurtiçi ve yurtdışındaki kuruluşlarla işbirliği yaparak öğrencilerinin spor yarışmalarına ve karşılaşmalara katılmalarını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Başkent Üniversitesi Kültür Hizmetleri Müdürlüğü,öğrenci lokalinde hizmet vermektedir.Müdürlüğe bağlı olarak çalışmalarını sürdüren iki adet koro, beş adet sanatsal içerikli kurs, 28 değişik sosyal amaçlı topluluk ve 27 mesleki amaçlı topluluk bulunmakta ve faaliyetlerini öğrenci lokalinde bulunan çok amaçlı salon ile topluluk odalarında sürdürmektedirler.

Kütüphane

Başkent Üniversitesi Kütüphanesi biri süreli yayınlar diğer ikisi kitap okuma salonları olmak üzere üç ayrı salonda ve müstakil çalışma odalarında hizmet vermektedir. Kütüphane aynı anda 367 okuyucunun oturarak çalışmasına imkan sağlayacak kapasitededir ve bunun yanında 30 kullanıcılı bir bilgisayar ağına sahiptir. Başkent Üniversitesi Kütüphanesi 121355 kayıtlı materyali öğrencilerinin hizmetine sunmaktadır.Kütüphane 5570 kayıtlı üyeye sahiptir.

Sağlık

Öğrencilere Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bağlı Öğrenci Sağlık Merkezi tarafından 24 saat kesintisiz olarak sağlık hizmeti verilmektedir. Öğrenci Sağlık Merkezi’nde, genel poliklinik ve diş polikliniği de bulunmaktadır. Merkez, öğrenim süresince öğrencilerin acil tıbbi gereksinimleri karşılamayı amaçlamaktadır.

Başkent Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Başkent Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan