Batman Üniversitesi Batman Üniversitesi

Tarihçe

Batman Üniversitesi ,1975 yılında Batman Meslek Yüksekokulu olarak kurulmuş, 1982 yılında Dicle Üniversitesine bağlı olarak öğretime devam etmiştir. 2007 yılında ise bağlı olduğu Dicle Üniversitesi’nden ayrılarak kendi özerkliğini kazanmıştır. Üniversitenin merkezi kampüsü, Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Batman ilindedir. Üniversite bünyesinde; Mühendislik- Mimarlık Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Batman ili tarihi ve kültürel açıdan bir doğa harikasıdır. Antik Kent Hasankeyf, Memikan Köprüsü, Malabadi Köprüsü, On Kemerli DDY Köprüsü, Hızır Bey Cami, İbrahim Bey Cami, Pertükan Kalesi, Beksi Kalesi, Kandil Kalesi, Rabat Kalesi, Bozikan Kalesi ,Hasankeyf Kalesi,Hasankeyf Mağaraları,Mor Kiryakus Manastırı, Mor Aho Manastırı gezilip görülecek yerler arasında vardır. Batman'da yaşamın ucuz olması da önemli bir etkendir. Ulaşım havayolu, karayolu ve demiryolu olmak üzere 3 şekilde sağlanmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Batman Üniversitesi öğrencilerine; Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Batman Turizm Sağlık Tanıtma ve Yardımlaşma Vakfı, Veysel Karani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı, Necat Nasıroğlu Eğitim ve Kültür Vakfı, Selahaddin Eyyubi Eğitim ve Kültür Vakfı,Türk Eğitim Derneği Batman Petrol Koleji Vakfı,Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu,Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Vakfı tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Batman ilinde öğrenciler için Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı kız ve erkek öğrenci yurtları ile özel yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite bünyesinde öğrencilerin kampüste spor yapabilmeleri için voleybol sahası, basketbol sahası, tenis kortu ve kapalı yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca üniversite içi ve üniversiteler arası basketbol, futbol, masa tenisi, voleybol turnuvaları ile şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencilerinin kültürel ve sanatsal etkinliklerde bulunması için sinema ve fotoğrafçılık kulübü, tiyatro topluluğu, bilim ve teknoloji topluluğu, satranç kulübü, doğa sporları ve çevre topluluğu, ekolojik toplum topluluğu, Latin dansları topluluğu olarak 7 farklı kulüp bulunmaktadır. Bahar şenlikleri süresince çeşitli öğrenci etkinlikleri ve tanınmış sanatçıların konserleri yapılmaktadır.

Kütüphane

Kampüste bulunan merkez kütüphane öğrencilere, akademik ve idari personele hizmet verilmektedir. Üniversite ayrıca öğrenci otomasyon sistemi ile elektronik ortamda kütüphanecilik hizmetlerine devam etmektedir. Ulakbim adlı sistem ağı ile üniversiteler arasındaki yayınlara da kolayca erişim sağlanmaktadır.

Sağlık

Sağlık hizmetleri Mediko Sağlık Kültür ve Spor İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Öğrencilerin ayakta tedavi olabilmelerinin yanında gerekli olduğu durumlarda ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendir ve her türlü laboratuvar tahlilleri ve radyolojik incelemelerini yapmak veya yaptırılmaktadır.Öğrencilere ekonomik imkanları ölçüsünde görevli hekimlerce saptanacak ilaç, gözlük, ortopedik cihaz vb. ihtiyaçları sağlanmaktadır.

Batman Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Batman Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan