Bayburt Üniversitesi Bayburt Üniversitesi

Tarihçe

Bayburt Üniversitesi 2008 yılında kurulmuş Türkiye’deki devlet üniversitelerinden biridir. Eğitm ve öğretime 2009 yılında başlamıştır. Üniversitenin merkez kampüsü, Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Bayburt'tadır. Üniversite bünyesinde; Bayburt Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Bayburt, Doğu Karadeniz bölümünde yer alan,1989 yılında Gümüşhane ilinden ayrılarak il olan şehrimizdir.Şehirde Türk-İslam Dönemine ait önemli kalıntıların olduğu şehirlerimizdendir. Bayburt da gezilecek yerler arasında Bayburt Kalesi, Dede Korkut Türbesi, Sünür Kutlu Bey Cami, Aydıntepe Yer altı Şehri, Sarıkayalar Şelaleleri, Çimağıl Mağarası, Helva Köyü Buz Mağarası, Yakutiye Cami, Saruhan Kalesi, Demirözü Harabeleri sayılabilir. Bayburt tarihi ve kültürel eserlerinin yanında; yayla, kış sporları, rafting ve diğer turizm aktiviteleri de yapılabilmektedir. Dünyanın rafting ve kano sporları açısından sayılı merkezlerinden biri olan Çoruh nehri şehre ayrı bir hava katmaktadır. İlki 1995 yılında Temmuz ayının 3. Haftasında yapılmaya başlanmış olan “Bayburt Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni” turizm açısından önemli bir etkinlik olup şehir ortamına büyük bir canlılık getirmekte ve kültürel ilişkilerin güçlenmesini sağlanmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Nil Eğitim ve Kültür Vakfı, Bayburtlular Vakfı ve Rektörlük tarfından üniversitede öğrenim görmekte olan öğrencilere bursu verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 796 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır.Ayrıca Bayburt’da 2 tane özel kız ve erkek öğrenci yurdunun da vardır.

Spor Olanakları

Üniversite eğitime yeni başladığı için henüz spor imkanları bulunmamaktadır. Ancak üniversite sosyal dayanışma ve dönüşüm projesi ile sosyal yaşama katkıda bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Bayburt üniversitesinde öğrencilerin ders dışında boş zamanlarını değerlendirmeleri için 12 tane kulüp faaliyet göstermektedir. Üniversitede kültür ve sanat etkinliği olarak, Bayburt Meslek Yüksek Okulu şiir dinletisi programı ve 1. Ulusal Doğal Taş Tasarımı yarışması düzenlenmiştir.

Kütüphane

Üniversitenin merkez kampüsüde bulunan merkez kütüphanesi kullanıcıların hizmetindedir. Kütüphanenin okuma salonlarında internet erişimi kolaylıkla sağlanmaktadır. Kütüphane öğrenci otomasyon sistemi ile elektronik ortamda da hizmet vermeye devam etmekte ve böylece ğrenciler web sayfası üzerinden yeni gelen yayınları takip edip, istekte bulundukları yayınları bildirerek aynı zamanda detaylı katalog taraması yapabilmektedir.

Sağlık

Henüz sağlık üniteleri olmadığı için şuanda üniversitede öğrencilerin sağlık problemlerine yardımcı olunamamaktadır. Fakat öğrenciler öğrenci işlerinden alacakları sevk ile Bayburt devlet hastanesinde sağlık hizmetlerini alabilmektedirler.

Bayburt Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Bayburt Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan