Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Tarihçe

Bilecik Üniversitesi 29 Mayıs 2007’de kurulan ve Aralık 2007’de eğitim öğretim faaliyetlerine başlamış olan bir devlet üniversitesidir.Üniversitenin merkez yerleşkesi, Marmara bölgesinde yer alan Bilecik'tedir. Üniversite bünyesinde mühendislik ve iktisadi ve idari bilimler fakültelerini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Bilecik, Marmara bölgesinin güneydoğusunda yer alan bir ilimizdir. İlginç olarak Türkiye’de dört bölgede de toprakları olan tek şehirdir. (Bilecik; Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege bölgelerinin kesiştiği noktadadır.) Zengin dereleri, gölleri, ormanları ve maden ocakları ile ayrı bir özellik taşır. Bilecik’teki tarihi yapılar arasında; Şeyh Edebali Türbesi, Orhan Gazi Camii,Köprülü Mehmet Paşa Camii,Hamidiye Camii,Çelebi Mehmet Camii, Kasımpaşa Camii ve Külliyesi,Ertuğrul Gazi Türbesi,Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı,Orhan Gazi İmareti, Mihal Bey Hanı, Kaymakam Çeşmesi, Kilise, Metristepe Zafer Anıtı, İnönü Şehitliği ve Saat Kulesi yer almaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrenciler; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden burs alma imkanına sahiptir. YURT OLANAKLARI: Gülümbe’de bulunan merkez kampüsünde Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait 666 yataklı kız, 498 yataklı erkek olmak üzere toplam 1164 yatak kapasiteli yurt bulunmaktadır.Şehir merkezinde de özel yurtlar ve öğrencilere yönelik hizmet veren apart daireler bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite bünyesinde çeşitli sportif faaliyetler düzenlenmektedir. Kapalı spor salonu, tenis kortu, kapalı halı saha, basketbol ve voleybol sahası bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin merkez kampüsünde, alanında uzman kişilerce öğrencilere; tenis, basketbol, futbol, halk oyunları ve Türk müziği eğitimleri verilmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Bilecik Üniversitesi eğitim, öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra, sosyal ve kültürel etkinliklere büyük önem vermektedir. Bu kapsamda; konferans, seminer, panel, sempozyum gibi bilimsel toplantılar, gösteri, sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Üniversitede, öğrenciler tarafından kurulan, 28 kulüp bulunmaktadır. Öğrenci kulüpleri düzenli olarak müzik ve şiir dinletileri sunmakta, konferans ve paneller düzenlemektedir. Öğrenciler, üyesi oldukları kulüpler içerisinde hazırladıkları etkinliklerle kendilerini ifade etme olanağı bulmaktadırlar.

Kütüphane

Bilecik Üniversitesi’nin 2007 yılında kuruluşuyla, 900’e yakın resmi ve özel kurumlarla irtibata geçilerek, üniversiteye kitap bağışı yapılması sağlanmış ve bu sayede üniversite kütüphanesine önemli miktarda kitap kazandırılmıştır. 2008 yılı Kasım ayında ise Bilecik Üniversitesi Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi kurulmuştur. Bağış yoluyla toplanan kitaplarla birlikte 20.000’e yakın kitap ve süreli yayın kütüphane envanterine kaydedilmiştir. Kütüphanede bilgiye erişebilmek için tüm imkanlar sunulmaktadır ve bu bağlamda öğrencilerin kullanımı için İnternet Merkezinde yeteri kadar bilgisayar hizmete sunulmuştur.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı, Gülümbe Kampüsü’ndeki sağlık ünitelerinde yapılmaktadır.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan