Bingöl Üniversitesi Bingöl Üniversitesi

Tarihçe

Bingöl Üniversitesi, 2007 yılında, yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan 17 yeni üniversiteden bir tanesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Bingöl’dedir. Üniversite bünyesinde; ilahiyat, mühendislik- mimarlık, fen edebiyat, ziraat, iktisadi idari bilimler fakültelerini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Bingöl, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan bir ilimizdir. İl toprakları Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek platoları ile, batıdaki engebeli alan arasında kalan geçiş bir bölgede yer almaktadır. Bingöl’de pek çok küçük göl vardır. Bunlar dağlık alanların yüksek yerlerinde meydana gelen buzul göllerdir. Dağlara, binlerce göl olduğu için Bingöl Dağları adı verilmiş, zamanla bu isim Bingöl’e dönüşmüş ve şehrin adı olmuştur. Kaleleri, kayak merkezi ve yüzen adası ile ilgi çeken bir ildir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrenciler, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve Bingöl ilindeki soysal ve yardımlaşma vakıflarından burs alma imkanına sahiptir. YURT OLANAKLARI: Bingöl Üniversitesi’ne bağlı devlet yurdu yoktur. Öğrenciler özel kız ve erkek öğrenci yurtlarında kalabilmektedirler.

Spor Olanakları

2008 yılında Üniversite bünyesinde Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı kurulmuştur. Bu birimin amacı, üniversite öğrencilerinin beslenme, barınma, sağlık, kültürel ve sportif faaliyetlerin yanı sıra, boş zamanlarını değerlendirmeleri için her türlü olanağı sağlamak ve en iyi hizmeti sunmaktır. Bingöl Üniversitesi, Bingöl-Elazığ karayolu üzerinde kent merkezi ile iç içe olan 620 dönümlük bir kampüs alanına sahiptir. Bu alan ile ilgili hukuki işlemler tamamlandığı taktirde öğrenciler için çeşitli sosyal ve spor tesisleri yapılacaktır.

Kültürel Etkinlikler

Bingöl Üniversitesi’nde eğitim, öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda; konferans, seminer, panel, sempozyum gibi bilimsel toplantılar, gösteri, sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlikler gerçekleştirlmektedir. Üniversitede öğrenciler tarafından kurulan çeşitli kulüpler bulunmaktadır. Öğrenci kulüpleri, çeşitli aktiviteler organize etmekte, müzik ve şiir dinletileri sunmaktadır.

Kütüphane

Bingöl Üniversitesi merkez kütüphanesi, üniversitenin misyonuna uygun olarak ve eğitim öğretim, araştırma ve bilgi yayma amaçları doğrultusunda bilgi ve belge hizmetlerini, günümüz teknolojilerini kullanarak sunmaktadır. Kütüphane, Bingöl Üniversitesi akademik ve idari personeli ile öğrencilerine ve dışarıdan başvuran araştırmacılara açık raf sistemi ile hizmet vermektedir.

Sağlık

Üniversitenin kurulmasıyla birlikte 2008 yılında Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı da kurulmuştur. Burada üniversite bünyesindeki fakülte, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının öğrencileri ve personelinin sağlık, kültürel ve sportif faaliyetleri için hizmet sunulmaktadır.

Bingöl Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Bingöl Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan