Bitlis Eren Üniversitesi Bitlis Eren Üniversitesi

Tarihçe

Bitlis Eren Üniversitesi, 2007 yılında yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan 17 yeni üniversiteden biridir.Üniversite kampusu Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Bitlis ‘tedir. Üniversite bünyesinde; mühendislik-mimarlık, fen edebiyat, iktisadi ve idari bilimler fakültelerini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Bitlis ili doğal yapı, tarihi, mimari ve kültürel değerler bakımından önemli turizm potansiyeline sahiptir. Bölgenin en eski yerleşim birimlerinden olan ve Adilcevaz, Ahlat, Güroymak, Hizan, Mutki, Tatvan ilçeleriyle Bitlis, el değmemiş doğası, tarihin hemen her dönemine tanıklık eden anıtsal yapıları ve her zaman dinamik bir şekilde varlığını sürdüren kültürü ile adeta doğuda keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir. Havası, suyu, dağları, kışın beyaz, yazın yemyeşil görüntüsü ile adeta bir yeryüzü cennetidir. Bitlis İli, Türkiye’nin en büyük yanardağı olan, eşsiz doğa harikası, Nemrut Dağı ve Krater Gölü, Tatvan-Ahlat-Adilcevaz ilçelerimizin bir hilal şeklinde kucakladığı uçsuz bucaksız görüntüsü ile Van Gölü, Süphan Dağı, Beş Minare’si, şifalı suları ve misafirperver insanı ile tarih ve doğanın kucaklaşmasını en güzel şekilde sergileyen şirin bir ilimizdir. Bu potansiyeli ile Bitlis, ülkenin batı ve Akdeniz sahillerine sıkışmış turizmine hem doğuda açılmış bir pencere, hem de sahip olduğu zenginliklerle üzerine düşeni yapmaya hazır ve keşfedilmeyi bekleyen turizm cennetidir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Bitlis Eren Üniversitesinde okuyan öğrencilere, Dideban Yüksek Eğitim Vakfı ve Tatvan Eğitim ve Kültür Vakfı ve Kredi ve Yrutlar Kurumu tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Bitlis Eren Üniversitesinde kredi ve yurtlar kurumuna bağlı Ahlat devlet yurdu, Tatvan devlet yurdu, Bitlis Devlet Yurdunun yanı sıra, Bitlis ilçelerinde erkek ve kız öğrenciler için özel yurt imkanları da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Bitlis Eren Üniversitesindeki spor faaliyetlerinin uygulanabileceği alanlar yapım aşamasındadır. Proje kapsamında; kapalı ve açık spor ve sosyal yaşam merkezi, teknopark, yüzme havuzu, sağlık ihtiyaçları için merkez bir bina, araştırma binası, cafeler, kütüphane, basket sahası yapımı yer almaktadır. Üniversiteye bağlı meslek yüksekokullarında, öğrenciler arası futbol ve basketbol turnuvaları yapılmaktadır. Doğa yürüyüşleri, yayla turizmi, su sporları, kongre-fuar ve festival turizmi, kış sporları, tarih ve kültür zenginliği, Bitlis’te okuyan üniversite öğrencilerine sunulmuş doğal nimetlerdendir.

Kültürel Etkinlikler

Bitlis Eren Üniversitesi, tiyatro faaliyetleri ile bölge civarında ilgi çekmektedir. Bitlis Eren Üniversitesi bünyesinde farklı sempozyumlar düzenlenmektedir. Bu sempozyumlardan biri olan Yemek Sempozyumu, Haziran 2009 da üniversitenin Konferans Salonunda düzenlenmiştir. Bu sempozyum, Bitlis Valiliği, Bitlis Eren Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Bitlis Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Anadolu Geleneksel Mutfak Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği, TMMOB Mimarlar Odası Van Şubesi, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği, Yemek ve Kültür Dergisi ve ÇERKÜL Vakfı Komiteleri tarafından düzenlenmiştir.

Kütüphane

Üniversitenin bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesi aktif kullanım durumundadır ve elektronik ortamda hizmet sağlamaktadır.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Mediko Sağlık Kültür ve Spor İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.

Bitlis Eren Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Bitlis Eren Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan