Bülent Ecevit Üniversitesi Bülent Ecevit Üniversitesi

Tarihçe

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’ne bağlı olarak Karabük ilinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren fakülte ve yüksekokullar, 2007 tarihinde Karabük Üniversitesi çatısı altında toplanmıştır. Üniversitenin merkez yerleşkesi Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Karabük'tedir.

Bulunduğu Şehir

Karabük ili, Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz Bölümünde kalmaktadır. Karabük, tarihi Safranbolu Evleri ile ün kazanmış bir şehirdir. Aynı zamanda Unesco tarafından Dünya Mirası listesine girmiş bir kenttir. Karabük'ün ilçeleri Eflani, Eskipazar, Yenice, Ovacık ve Safranboludur. Karabükte gezilecek yerler arasında ilk sırada Safranbolu Evleri gelmektedir. Diğer gezilip görülecek yerler; Stefanos Kilisesi, Taş Minare Cami, Cinci Hanı, Sarıçiçek Yaylası, Taşköprü, Eski Hamam, Mencilis Mağarası ve Sorkun Yaylası olarak sayılabilir. Ayrıca, Türkiye’nin önemli ormanlık alanlardan olan Yenice ormanları “Açık Hava Orman Müzesi” olarak belirlenmiştir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, ve Karabük’te bulunan dernekler tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Karabük’te, çok sayıdaki özel yurtların yanında, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 1960 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Her yıl geleneksel olarak bahar döneminde düzenlenen Üniversite içi spor şenlikleri yapılır. Sportif etkinlikler, üniversitenin kapalı ve açık spor salonlarında gerçekleşmektedir. Öğrencilerin kampüslerde kullanabileceği 2 adet kapalı ve 2 adet de açık spor tesisleri mevcuttur. Futbol, voleybol, basketbol masa tenisi gibi çeşitli branşlarda, hem bölge sporcularına ve hem de vatandaşlara hizmet verilmektedir. Spor Tesisleri ile öğrenciler kendilerini farklı branşlarda geliştirmekte ve farklı sosyal aktivitelerde bulunma şansını elde etmektedirler.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri, ders dışı boş zamanlarını değerlendirme amacıyla, “Öğrenci Kulüpleri” oluşturmuşlardır. Şu an üniversitede 30 farklı kulüp bulunmaktadır. Her yıl üniversite tarafından bölge tarihi, kültürünü ve sanatsal özelliklerini tanıtan, öğrencilere ve sanayi kuruluşlarına yönelik çeşitli; seminer, panel, kurs, konferans eğitim ve bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır. Üniversitede çeşitli organizasyonlar yapılarak, öğrencilerin sosyal aktivitelerde bulunulması sağlanmakta ve eğlence ortamı oluşturulmaktadır. Bu amaçla konser, tiyatro, sergi ve turnuva gibi faaliyetler yapılmaktadır.

Kütüphane

Fakülte ve yüksekokullarda mevcut kütüphanelerin yanında, Karabük Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığına bağlı olarak oluşturulmuş bir kütüphane mevcuttur. Üniversitede araştırma ve benzeri faaliyetlere hizmet vermek amacıyla 12.969 adet kitap ve 3848 basılı periyodik yayın mevcuttur.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Karabük Merkez kampüsündeki sağlık ünitelerinde yapılmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan öğrencilere acil serviste muayene imkânı tanınmaktadır. Ayrıca öğrenciler, ilaç bedelinin az bir miktarını ödeyerek ilaçlarını satın alabilmektedirler.

Bülent Ecevit Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Bülent Ecevit Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan