Çağ Üniversitesi Çağ Üniversitesi

Tarihçe

Çağ Üniversitesi 1997 yılında kurulmuştur. Tarih ve kültür merkezi olan Çukurova’da, Akdeniz Bölgesi’nde kurulan ilk Vakıf Üniversitesi’dir. Çağ üniversitesinde eğitim ücretlidir. Üniversite bünyesinde; hukuk, iktisadi ve idari bilimler ve fen edebiyat fakültelerini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

470.000 m2 yeşil alan üzerine, liman şehri Mersin ile Roma bölgesel başkenti Adana arasında kurulmuş olan üniversite, Adana’ya 20, Mersin’e 35, Tarsus’a 15 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Kampüsün bulunduğu bölge, tarım ve sanayi potansiyeliyle ve eski medeniyet ve kültür zenginlikleri ile ünlüdür. Kuzeyinden 10 km uzaklıkta Toros Dağları vardır. Güneyinde ise Akdeniz, güneybatısında Karabucak ormanları vardır. Sadece 30 dakikada, Toroslar’ın zirvesinden sıcak mavi Akdeniz’e inilebilir. Bölgede kışları ılıman, yazları ise sıcak geçer.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Öğrenci Seçme Sınavı sonucunda, üstün başarı gösteren öğrencilere başarı bursu verilir. Öğrenci Seçme Sınavı sonucunda başarı gösteren öğrencilere destek bursu verilir ve öğretim ücretinin, P'sini ya da %'ini kapsar. Bu bursu alabilmek için ÖSYM kılavuzunda yer alan burslu kontenjanların tercih edilmesi gerekir. Çağ bursu, Çağ Kolejinden mezun olan öğrencilerine verilen bir burstur. Bu burs öğretim ücretinin P'sini kapsamaktadır. YURT OLANAKLARI: Üniversitemiz kampusu içersinde yurt bulunmamaktadır. Ancak; Adana, Tarsus ve Mersin'de bulunan özel ve devlet yurtlarına öğrenciler yönlendirilmektedirler. Ayrıca Mersin ilimizde bulunan yazlık bölgelerde uygun fiyatlarla kiralık evler bulunmaktadır. Öğrencilerimizin ulaşımları, ,üniversite servisleriyle ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Üniversite, Adana, Tarsus ve Mersindeki öğrencilerine ücretsiz servisler düzenleyerek ulaşım imkânı sunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversitede spor etkinlikleri, iki ana başlık altında yürütülmektedir. Üniversitede performans düzeyinde yapılan spor etkinlikleri arasında; Badminton, Basketbol, Bilek Güreşi, Futbol, Hentbol, Halk Oyunları, Masa Tenisi, Tenis, Taekwon – do, ve Voleybol sayılabilr. Üniversitede eğlence, oyun ve kurs amaçlı yapılan spor etkinlikleri arasında ise; Aerobik – step kursları, Dağcılık ve Doğa Yürüyüşleri, Dalış, Tenis, Animasyonlar, Yamaç Paraşütü, ve Atlı Sporlar sayılabilir. Üniversite bünyesinde; uluslararası ölçülerde basketbol, voleybol ve hentbol sahası, fitness salonu, açık basketbol ve voleybol sahaları, tenis sahası, halı saha, çim aktivite alanı, golf sahası, kum voleybol sahası ve masa tenisi salonu bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri, ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla “Öğrenci Kulüpleri” oluşturmuşlardır. Üniversite bünyesinde bulunan tiyatro salonu ve amfi tiyatro kullanılarak Tiyatro Kulübü çalışmalarını sürdürmektedir. Bu tiyatro salonu ve amfi tiyatrolarda yıl boyunca, tanınmış yazar ve şairlerin eserler öğrencilerle buluşturulmaktadır. Bunun dışında yine üniversite bünyesinde konferans salonu ve sinema salonunda çeşitli etkinlikler yapmak üzere, öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Kütüphane

Kütüphane koleksiyonunda, 15,000 civarında basılı kitap, 42.000 bin civarında e-kitap, 270 başlıkta A’dan Z’ye sıralı basılı dergi, 10.000 civarında tam metin e-dergi ve 500 civarında da görsel-işitsel (multimedya) bilgi kaynağı bulunmaktadır.

Sağlık

Üniversite, bünyesindeki öğrencilere modern sağlık hizmeti vermektedir. Bu hizmetler doktor ve ilaçları kapsamaktadır. Gerekli hallerde, üniversitenin anlaşmalı özel hastanesi de acil ambulans hizmeti ile öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Sağlık Merkezinin çalışma saatleri : 08: 30 - 17: 30 arasıdır.

Çağ Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Çağ Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan