Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Tarihçe

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 03 Temmuz 1992 tarihinde kurulan bir devlet üniversitesidir. 1992-1993 Eğitim-Öğretim yılında Trakya Üniversitesi' nden devredilen Çanakkale Eğitim Fakültesi, Çanakkale Meslek Yüksekokulu ve Biga Meslek Yüksekokulu ile öğretime başlamıştır. Üniversite bünyesinde; Biga iktisadi ve idari bilimler, eğitim, fen-edebiyat, güzel sanatlar, ilahiyat, iletişim, mühendislik- mimarlık, su ürünleri, tıp ve ziraat fakültelerini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Çanakkale, Ege ve Marmara Bölgesi toprakları üzerinde bulunmaktadır. Çanakkale ili, tarihi eserleri, doğal güzellikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Çanakkale Savaşlarının en kanlı muharebelerinin cereyan ettiği, çok sayıda şehitlik, anıt ve mezarlıkların bulunduğu Gelibolu Yarımadası Milli Parkı ve Troia, Assos, Dardanos gibi eski uygarlık merkezleri, Çanakkale ilini iç ve dış turizmin önemli bir yeri yapmaktadır. Çanakkale Merkezinde; Arkeoloji Müzesi, Nusret Mayın Gemisi ve Deniz Müzesi, Piri Reis Müzesi vardır. Ayrıca, Gelibolu Yarımadası Milli Parkı’nda Şehitler Abidesi Müzesi, Kabatepe Tanıtma Merkezi ve Çamyayla Atatürk Evi bulunmaktadır. İlimizin ekonomik yapısına bakıldığında ise, temelde tarım ve hayvancılığın olduğu görülmektedir. Son yıllarda özellikle tarıma dayalı sanayi, sebze ve su ürünleri, hayvansal ürünleri işleme alt sanayi dalları olarak gelişme göstermektedir. Toprağa dayalı seramik ve çimento, petrokimya, sentetik deri, şarap ve kanyak sanayiinde önemli tesislere sahip olan Çanakkale’de, madencilik de önemli bir yer tutmaktadır. Çanakkalede'ki kültürel ve sosyal yaşama bakıldığında ise, bir canlılık göze çarpmaktadır. Çanakkale tarihinde önemli bir yere sahip olan 18 Mart ve 25 Nisan haftaları, bu canlılığın yoğun yaşandığı dönemlerdir. Üç tarafının denizlerle çevrili olması ve eşsiz doğal güzellikleri barındırması bakımından Çanakkale, turizm açısından bir cazibe merkezidir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından öğrencilere Eğitim, Sağlık ve Bilimsel Araştırma Vakfı (ESBAV) tarafından çeşitli burslar verilmektedir. Gelir durumu yetersiz bulunan öğrencilerin yanı sıra, yerleştirme puanlarına göre yüksek puanla üniversiteyi tercih edenler de bu hizmetlerden yararlanabilmektedirler. Ayrıca Çanakkale'de bulunan birtakım kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri ve vakıflar tarafından da öğrencilere burs verilmektedir.Yine belirlenen kriterlere uygun olan öğrenciler, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından verilen hizmet karşılığı burs olanaklarından da yararlanabilmektedirler. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Sağlık ve Bilimsel Araştırma Vakfı, bundan önceki her eğitim öğretim yılında, 10 ay süreli, ayda 100,00 TL ‘den 400 öğrenciye karşılıksız burs vermiştir. Üniversite bünyesinde eğitim gören; dürüst, yetenekli, terbiyeli, başarılı oldukları çevrelerince ve okul idarelerince tasdik edilen kimsesiz, yoksul, şehit, gazi çocuklarımız başta olmak üzere, komisyonlarca seçilen 425 öğrenciye ayda 125,00 TL ‘den karşılıksız burs vermeyi planlamıştır. Burslar Ekim ayından başlanarak 10 ay boyunca verilmektedir. Başarılı olan öğrencilerin bursları, mezun olununcaya kadar devam etmektedir. YURT OLANAKLARI: Çanakkale’de öğrenim gören öğrencilerin önemli bir kısmı, üniversite kampüslerine 5. km. uzaklıkta bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurt binalarında kalmaktadırlar. Merkezde bulunan yurtlar 1356 kız ve 528 erkek, Biga ilçesinde bulunan Yurt-Kur binaları ise 192 kız ve 96 erkek kapasitelidir. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda barınanların dışındaki öğrenciler, özel kız ve erkek yurtlarında kalmaktadırlar. Ayrıca önemli bir kısım öğrenci ise Çanakkale Özel Öğrenci Yurtları Derneğine bağlı yurtlarda veya ev kiralayarak barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Üniversitenin, Eğitim, Sağlık ve Bilimsel Araştırma Vakfı (ESBAV) Yurdu ise Çanakkale merkezindedir ve 30 kız öğrenci kapasitelidir. Bu yurt; ulaşım, yemek, internet, çamaşır vb. alanlarda öğrencilere hizmet vermektedir.

Spor Olanakları

Üniversitenin Anafartalar Yerleşkesi'nde; 400 kişi kapasiteli 1 adet spor salonu, 2 adet açık basketbol sahası ve 2 adet tenis kortu mevcuttur. Dardanos Yerleşkesi'nde ise; 1 adet spor salonu, açık basketbol sahası, tenis kortu, 165-105 m ebadında, suni çim kaplı futbol sahası ve etrafında koşu pisti ve bisiklet yolu bulunan spor alanları mevcuttur. Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde, ihalesi tamamlanmış, 1 adet spor kompleksinin yapımına başlanmıştır. Bu spor kompleksinde çeşitli spor branşlarına hizmet edecek şekilde amaçlanan oyun sahaları ve içinde ayrıca Ulusal Okçuluk sahası ölçülerinde bir sahanında bulunması da amaçlanmaktadır. Üniversitenin ilçelerde bulunan meslek yüksek okullarında öğrenciler, basketbol, futbol başta olmak üzere çeşitli branşlarda spor yapabilme imkanına sahiptirler.

Kültürel Etkinlikler

Kültür Şube Müdürlüğüne bağlı daire, öğrencilere, ders dışı zamanlarını değerlendirmeleri amacıyla, pek çok alanda faaliyetler sunmaktadır. Resim ve fotoğraf sergileri, konser, konferans, tiyatro ve benzeri sanat ve kültür faaliyetleri düzenlenmektedir. Ayrıca yine öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için, resim, fotoğraf, el sanatları, halk dansları, klasik dans, müzik ve benzeri konularda kurslar düzenlenmektedir. Çalışma grupları ve kurulan korolar, üniversite içinde ve dışında çeşitli aktiviteler yapmaktadırlar. Bu amaçlar doğrultusunda; Kültür Şube Müdürlüğü bünyesinde: öğrenci toplulukları, konferans salonları, öğrenci temsilcileri ve stantlar bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde toplam 120 öğrenci topluluğu faaliyet göstermektedir.

Kütüphane

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Üniversitenin kuruluşu ile birlikte, 1993 tarihinde Anafartalar Yerleşkesi içerisindeki Fen-Edebiyat Fakültesi binasının bir bölümünde faaliyete başlamıştır. 1997 yılında Merkez Kütüphaneye, Eğitim Fakültesi Kütüphanesi dahil edilmiş ve 2000 yılı itibariyle kütüphanecilik hizmetlerinde yeniden yapılanma programı başlatılmıştır. 2006 Yılı Mart ayı itibariyle, Terzioğlu Yerleşkesinde inşaatı tamamlanan, ve modern binasına taşınan, ayrıca BİLGİ MERKEZİ adını alan kütüphane, yaklaşık 5000 m2 kapalı alanda çağdaş kütüphanecilik hizmetlerini vermeye başlamıştır. Anafartalar Yerleşkesinde bulunan eski kütüphane salonu ise, yeniden düzenlenerek Merkez Kütüphaneye bağlı şube kütüphanesi olarak hizmete devam etmektedir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kütüphanesi, ANKOS, EKUAL ve yayıncılar arasındaki ortak lisans anlaşmaları gereğince, kaynaklar sadece kişisel araştırma ve bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanıma sunmaktadır.

Sağlık

Üniversitenin sağlık hizmetleri, Mediko Sosyal Sağlık Merkezi tarafından yürütülmektedir. Sağlık merkezinde sunulan hizmetler; Koruyucu sağlık hizmetleri, Tedavi edici sağlık hizmetleri, Diş hekimliği hizmetleri, Hastane öncesi acil yardım hizmetleri, Psikolojik yardım ve rehberlik hizmetleri, Spor hekimliği hizmetleri, Eğitim hizmetleri, Beslenme ve diyet hizmetleridir. Mediko-Sosyal Sağlık merkezi, Terzioğlu, Anafartalar ve Biga Ağaköy Yerleşkesinde üç birim olarak hizmet vermektedir. Sağlık merkezine başvuran tüm öğrencilerin, ailelerinin sağlık güvencesi olsun ya da olmasın, ilk muayeneleri yapılıp, danışmanlık hizmeti verilmektedir. Ailelerinden sağlık güvencesi bulunmayan (Sosyal Güvenlik Kurumu) öğrenciler, ilgili kurumlardan güvenceleri olmadığına dair belgelerini getirerek sağlık karnelerini alırlar ve merkezlerin tüm hizmetlerinden (tetkik, tedavi, reçete ve sevk işlemleri) yararlanabilirler.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan