Çankaya Üniversitesi Çankaya Üniversitesi

Tarihçe

Çankaya Üniversitesi, Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından 1997 yılında Ankara’da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Üniversitede eğitim ücrete tabidir. Üniversite bünyesinde; Fen Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik- Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir, Orta Anadolu’nun merkezi bir noktasında kurulmuştur. Ulu Önder Atatürk için yaptırılan ihtişamlı yapı Anıtkabir Ankara’nın en belirgin noktasında yer almaktadır. Anıtkabir, Atatürk Orman Çiftliği, Elmadağ, Gölbaşı, Yedi kuğular kuş cenneti, Çubuk Barajı, Dikilitaş Göleti, Kurtboğazı Barajı, Moğan Gölü, Ahlatlıbel, Kocatepe Camii ve Agustus Tapınağı Ankara’da gezilecek yerler arasında sayılabilir. Şehirdeki hareketli ,sanatsal ve kültürel yaşam seçkin bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri dahada canlanmaktadır. Şehir özellikle dinleyici sayısını hiç düşmeyen Filarmoni Orkestrası ile ünlüdür. Ayrıca Ankara Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ, Bilkent, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri ve bunun yanında seçkin vakıf üniversiteleri ile eğitim merkezi haline gelmiştir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: ÖSYS kılavuzunda açıkça belirtildiği gibi Çankaya Üniversitesi’nin 4 yıllık lisans programlarında burslu programlar bulunmaktadır. Burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, İngilizce hazırlık programıda dâhil olmak üzere Çankaya Üniversitesi’nde öğrenimlerine devam ettikleri sürece eğitim ücreti ödemezler. Alınan bu burslar karşılıksızdır. Başarı Bursu dışında, Üniversiteye burssuz olarak yerleşen öğrenciler arasından her akademik yılın sonunda yapılacak değerlendirmeye göre üstün başarı gösteren öğrencilere, o yılı izleyen öğretim yılı için geçerli olmak üzere Akademik Başarı Bursu verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Çankaya Üniversitesi kampüsü bünyesinde 2000–2001 yılında hizmete açılan modern fiziki olanakları ile yüksek standartlara sahip Petek Kız Öğrenci evi öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye sahiptir. Her türlü konfora sahip tek ve çift kişilik odalar,özel suit seçenekleri ve apart daireleri bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Çankaya üniversitesi spor merkezi, öğrencilere modern spor tesislerinde, alanında bilgili eğitimcilerle, çağdaş spor eğitimi yapabilmelerini sağlamakta aynı zamanda onların fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimlerini sağlamayı ve topluma kaliteli insan yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Üniversite öğrencileri programa uygun saatlerde spor salonlarından faydalanabilirler. Ücretsiz spor kompleksi dahilinde, yarı olimpik kapalı havuz, eğitim havuzu, güneşlenme terasları, tenis kortu, fitnes, sauna, Teras ve Bilardo Sport’s Cafe, müstakil bahçe ve yeşil alanlar bulunmaktadır. Yaz dönemi şenlik günleri kapsamında, bölümler arası halı saha futbol turnuvası, basketbol turnuvası, masa tenisi turnuvası ve satranç turnuvası düzenlenmektedir. Çeşitli alanlarda etkinliğini sürdüren pek çok öğrenci topluluğu vardır. Ayrıca her yıl Mayıs ayında “Makarna Günü” etkinlikleri düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

2006–2007 öğretim yılının 2. Döneminde faaliyete başlayan Çankaya Üniversitesi Kültür ve Sanat Topluluğu öğrencilerini kültürel ve sanatsal yönden geliştirmeyi amaçlamaktadır. Topluluk, sergiler, film gösterimleri, tiyatro ve sanatsal nitelikli konserler düzenlemektedir.

Kütüphane

Çankaya Üniversitesi Kütüphanesi 1998 tarihinde kullanıma açılmıştır. Kütüphanede açık raf sistemi uygulanmaktadır. İsteyen hizmetlere elektronik ortamdan da ulaşılabilir. Ödünç verme, Rezerve, Katalog birimlerinin yanı sıra Süreli Yayınlar, Sağlama ve Referans birimleri ile modern bir üniversite kütüphanesi haline gelmiştir.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Merkez Kampüs Sağlık Merkezinde tarafından yapılmaktadır. Öğrencilere gerekli ilk yardım ve tedavileri yapıldıktan sonra reçeteleri düzenlenmektedir ve her yıl düzenli olarak koruyucu sağlık hizmetleri yapılmaktadır.

Çankaya Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Çankaya Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan