Celal Bayar Üniversitesi Celal Bayar Üniversitesi

Tarihçe

Celal Bayar Üniversitesi 1992 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü, Ege bölgesinde yer alan Manisa ilinde bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde; Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Demirci Eğitim Fakültesi, Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Türkiye’nin ve Ege bölgesinin tarihi ve kültürel dokusu en zengin illerinden biri olan Manisa ili tabii güzellikleri ve tarihi eserleriyle ünlüdür. Şehirde Selçuklu ve Osmanlı devirlerinden kalan pek çok eser vardır. İstanbul, Edirne ve Bursa’dan sonra Osmanlılar tarafından en çok imar edilen Manisa, Osmanlı mimarisinin en zengin örneklerini taşıyan dördüncü şehirdir. Hâtuniye Külliyesi, Sultan Külliyesi, Muradiye Külliyesi, Ulu Cami, Çeşnidir Cami, ivaz Paşa Cami, Yıldırım Câmii,Şeyh Sinan Cami,Kula Evleri,Kybele Sard (Sardis) Harabeleri,Sivas,Niobe (Ağlayan Kaya),Aigai (Nemrutkale) Harabesi,Lidya Kral Mezarları,Manisa Kalesi,Karabel Kaya Kabartması Harabesi,Tepe Mezarlığı Harabesi, Artemis Tapınağı,Gimnazyum önemli tarihi eserler arasında yer almaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Celal Bayar Üniversitesi Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ve Sabancı Vakfı tarafından üniversitede öğrenim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Manisa’da, çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 3162 yatak kapasiteli yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversitenin halı sahası, spor salonu ve olimpik yüzme havuzunda öğrenciler spor faaliyetlerini sürdürebilmektedir.Öğrencilerin kampüslerdaki açık ve kapalı spor sahalarında 10 branşta spor yapma imkânları vardır. 3 spor salonu, açık olimpik yüzme havuzu, güreş salonu, halk oyunları salonu, fitness merkezi, açık basketbol ve voleybol sahaları, 5 tenis kortu, plaj voleybol sahası, atletizm sahası, çim futbol sahası öğrencilere, bölge sporcularına ve vatandaşlara hizmet vermektedir.Ayrıca üniversitede her yıl geleneksel olarak bahar döneminde düzenlenen Üniversite içi spor şenlikleri düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitede öğrencilerin ders dışı boş zamanlarını değerlendirmelerine yönelik 42 farklı öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Her yıl üniversite bünyesinde düzenlenmekte olan geleneksel bahar şenliklerinin yanı sıra farklı tarihlerde düzenlenen konser ve tiyatro etkinlikleri öğrenciler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Kütüphane

Üniversitedeki kütüphaneler; Muradiye Kampüsü’nde Fen-Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Kütüphanelerinden oluşan Merkez Kütüphane, Uncubozköy Kampüsü’nde İİBF ve Tıp Fakültesi Kütüphaneleri, Rektörlük Kampüsü’nde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Kütüphanesi, Sağlık Yüksekokulları Kitaplığı ile Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Kitaplığı şeklinde olup; ilçelerde Demirci Eğitim Fakültesi Kütüphanesi, Alaşehir MYO Kütüphanesi, Akhisar Yüksek Okulları Kütüphanesi, Salihli MYO Kütüphanesi, Gördes MYO Kütüphanesi ve diğer meslek yüksek okullarda da kitaplıklardan oluşmaktadır. Araştırma ve Uygulama Merkezlerine bağlı tarih-edebiyat konu ağırlıklı olarak “Darüşşifa Kitaplıkları” (11.000) vardır. Kütüphane web sitesiyle elektronik ortamda da hizmetlerini devam ettirmektedir ve böylelikle bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşım daha kolay sağlanmaktadır.

Sağlık

Üniversite öğrencilerine sağlık hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Mediko Sosyal Başhekimliği’nin binası yanı sıra Muradiye Kampusu ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birimlerinde verilmektedir. Üniversitenin Manisa ilçe merkezlerinde bulunan yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilerin muayene ve tedavileri ise sevke yetkili kişinin göndereceği o ilçedeki diğer resmi sağlık kuruluşlarında yapılır. Sosyal güvencesi olmayan öğrencilerinde acil serviste muayene olma imkânları vardır.

Celal Bayar Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Celal Bayar Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 yorum

S

Solmaz alilou

16 Şubat 2018 - 23:17

Ben yabancı uyruklu Öğrenci 2018 sinavına girmek istiyorum tercih ettiğim bölüm dişhekimliği. Ortalama Kaç poan almam gerekiyor..birde sinavsız tıp bölümlerine girme şansı varmı?

S

Solmaz alilou

16 Şubat 2018 - 23:15

Ben yabancı uyruklu Öğrenci 2018 sinavına girmek istiyorum tervih ettiğim bölüm dişhekimliği. Ortalama Kaç poan almam gerekiyor..birde sinavsız tıp bölümlerine girme şansı varmı?

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan