Çukurova Üniversitesi Çukurova Üniversitesi

Tarihçe

Çukurova Üniversitesi 1973 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü, Akdeniz bölgesinde bulunan Adana ilindedir. Üniversite bünyesinde; Ceyhan Mühendislik Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi üniversitede bulunan fakültelerdir.

Bulunduğu Şehir

Türkiye'nin en büyük illerinden biri olan Adana, tarihi açıdançok eski yıllardan beri yerleşim alanıdır ve birçok medeniyet bölgeyi egemenliği altına almıştır. Bunların arasında Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Memlükler, Asur Krallıkları, Pers İmparatorluğu,Hitit Krallığı ve Osmanlı İmparatorluğu bulunmaktadır. Şar Harabeleri, Ayas Kalesi, Tepebağ Höyüğü, Saimbeyli Kalesi, Kara Klise, Anaşka Kalesi, Hoşkadem Cami, Anavarza Kalesi, Pelesel Manastırı, Kozan Kalesi gezilecek yerler arasındadır

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim –öğretim görmekte olan öğrencilere; Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs verilmektedir. Ayrıca ihtiyacı olan 1500 öğrenciye üniversite tarafından yemek bursu verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Balcalı Kampüsü’nde yer alan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı, 1.608’i kız, 1204’ü erkek olmak üzere, toplam 2.812 yatak kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Yine kent merkezinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı, 544 öğrenci kapasiteli Hacı Sabancı Kız Öğrenci Yurdu ile, 418 öğrenci kapasiteli Sümer Erkek Öğrenci Yurdu hizmet vermektedir.

Spor Olanakları

Üniversite merkez kampüsü’nde 3 büyük nizami futbol sahası, 4 mini futbol sahası, ısıtmalı ve olimpik ölçülerde 1 kapalı yüzme havuzu, 8 açık voleybol ve basketbol sahası, 6 tenis kortu, 2 açık hentbol sahası,3000 metrelik kros parkuru, jimnastik salonu, içerisinde 20 masa bulunan masa tenisi salonu, iki minder kapasiteli güreş salonu ve 1 jimnastik salonu, 4500 metrekare alana sahip 1600 seyirci kapasiteli, içerisinde bir olimpik müsabaka sahası, bir antrenman sahası, bir kondisyon salonu bulunan kapalı spor salonu ile Seyhan Baraj Gölü kıyısında yer alan Su Sporları Merkezinde yelken-kürek çalışmalarının yapılabileceği bir kayıkhane vardır. Aynı şekilde kampüs dışında yer alan meslek yüksekokulları kampüslerinde basketbol, voleybol, futbol sahaları bulunmaktadır.Üniversitedeki spor dalları arasında yüzme, sualtı sporları, kros, atletizm, masa tenisi, tenis, basketbol, futbol, voleybol, hentbol, güreş, su topu, jimnastik, judo, karate, tekvando ve bisiklet dalları yer almaktadır.

Kültürel Etkinlikler

21 farklı öğrenci kulübü, öğrencilerin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmesi, özgürce etkinliklerde bulunabilmesi amacıyla faaliyet göstermektedirler. Kültür Sanat Merkezi, öğrencilere yeni ilgi alanları ile birlikte dinlenme ve eğlenme alışkanlığı kazandırmak, güzel sanatlarla ilgili faaliyetleri izlemelerini, isterlerse bu faaliyetlere katılmalarını saglamak için çalışmalar yapmakta ve elverişli ortamlar yaratmaktadır. Kültür Sanat Merkezi bünyesinde; Rehberlik ve Sosyal Yardım, Doğa ve Çevre, Folklor, Sinema, Tiyatro, Türk Halk Müziği, Satranç, Briç, Havacılık, İsletmecilik, İktisat, Dağcılık, Klasik Türk Müziği, Popüler Müzik, Bilgi İşlem, Finans, Fotograf, Gezi, Fen Bilimleri, Plastik Sanatlar, Su Sporları kolları bulunmaktadır. Her yıl Mayıs ayında öğrenci kulüplerinin katılımı ile Bahar Şenliği düzenlenmektedir.

Kütüphane

Çukurova Üniveristesi Merkezi Kütüphanesi'nde ayni anda 800 okuyucunun yararlanabileceği okuma salonları, araştırma yapmak isteyenler için özel odalar ile 1 sergi, 1 konferans salonu ve öğrencilerin kullanımına açık 1 internet salonu bulunmaktadır. Kütüphanede 110000 kitap, 60000 cilt dergi vardır. Aboneliği devam eden süreli yayın sayısı 900 olup Nadir Eserler Bölümü'nde 77 el yazması, 726 eski harfli basma eser yer almaktadır.

Sağlık

Üniversitede öğrencilere sağlık hizmeti Mediko Sosyal Merkezi tarafından verilmektedir. Merkez'de çeşitli branşlarda 10 uzman, 6 pratisyen hekim, 1 diseti hastaliklari uzmani, 4 dis hekimi, 1 biyokimya uzmani, 1 sosyal hizmet uzmani, 5 hemsire, 2 dis teknisyeni, 3 laboratuvar teknisyeni, 1 elektrik teknisyeni, 8 memur ve 5 hizmetli görev yapmaktadır.Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan öğrencilerin görevli hekimlerce saptanan ilaç, gözlük, protez, ortopedik cihaz ve buna benzer ihtiyaçları karşılanmakta, ayakta tedavinin dışında bir tedaviye ihtiyaç gösterenler ile muayenesi Medikososyal Merkezi'nde yapılamayanlar öncelikle Üniversite hastanesine veya diğer sağlık kuruluşlarına sevk edilmektedir. Sosyal güvencesi olaN öğrenciler ise, merkezde verilen sağlık hizmetlerinden yararlanabilmekte ancak reçete bedelleri üniversite tarafından karşılanmamaktadır. Ayrıca Merkez'de Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri de verilmektedir.

Çukurova Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Çukurova Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan