Doğu Akdeniz Üniversitesi Doğu Akdeniz Üniversitesi

Tarihçe

1979 yılında KKTC devleti tarafından kurulmuş olan Doğu Akdeniz Üniversitesi yarı özel bir üniversitesidir. Üniversitenin kampüsü, Gazimagosadadır. Üniversite bünyesinde; İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İletişim Fakültesi, Turizm Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Eczacılık Fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Akdeniz'in Sicilya ve Sardunya'dan sonra üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, Doğu Akdeniz'de bulunmaktadır. En yakın kıyı noktalarından Turkiye’ye 40 mil, Suriye’ye 60 mil ve Mısır’a 250 mil uzaklıktadır. Tarih boyunca tarihte iz bırakmış birçok medeniyetin ve kültürün izlerini günümüze kadar taşıyan Kuzey Kıbrıs’ın Mağusa, Girne, Lefkoşa, Güzelyurt, Lefke ve İskele-Karpaz bölgelerinde gezilebilecek birçok tarihi ve kültürel yer ile eğlence mekanları vardır. Tarihi ve kültürel dokusunun yanında, eşsiz güzellikteki sahilleri ve doğası da Kuzey Kıbrıs’ın kendine özgü değerleridir. Adanın merkezinde, Mesarya Ovası’nın orta kesimlerinde yer alan Lefkoşa kentinin ilk kuruluşuna ait kanıtlar M.Ö. 2500 yıllarını, yani Bronz Çağı’nın başlarını göstermektedir. Gazimagosa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35,000 nüfuslu 2. en büyük kentidir. Tarih, kültür, sanat ve eğitim merkezi olan Gazimağusa şehri Asur, Grek, Pers, Roma, Bizans, Luzinyen, Venedik medeniyetlerinin izlerini taşıyan surlar ile çevrilidir. Tarihe ilgi duyanlar kale içini gezip Osmanlıların bir Venedik kenti olan Mağusa’yı nasıl kuşattıkları hakkında bilgi edinebilirler. Şehir merkezinde ve çevresinde bulunan kafeler, restoranlar ve alışveriş merkezleri öğrenciler tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerler arasındadır. Bu bölgeyi aynı zamanda adanın en güzel sahil şeridi de süslemektedir. Doğu Akdeniz Üniversitesi Kampüsü, Gazimağusa şehir merkezine 3km. uzaklıktadır. Bu, Üniversite’nin kent merkezine yürüyüş mesafesi yakınlığında olması ve Üniversite ile şehrin bir bütün oluşturduğu anlamına gelmektedir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yüksek Şeref Bursu, Başarılı Sporcu Bursu, Engelli Öğrenci Bursu (KKTC ve TC) ve Personel indirimi (KKTC, TC) burslarından oluşmaktadır. YURT OLANAKLARI: Kampüs içerisinde üniversiteye ait yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Kampüste 3500 kişilik spor salonu, atletizm pisti ve 5000 kişilik spor salonu bulunmaktadır. Birçok açık spor alanı ile öğrencilerin ilgi duydukları alanlar da gerektiği gibi spor yapabilmelerini sağlamaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Doğu Akdeniz Üniversitesinde akademik gelişimin yanı sıra sportif ve kültürel yaşamın da önemli bir yeri vardır. Öğrenci kulüplerinin düzenlediği çeşitli organizasyonlar, tanınmış bilim insanı ve sanatçıların katıldığı gösteri ve konserler kampus yaşamını zevkli ve eğlenceli bir hale getirmektedir.

Kütüphane

Üniversite kütüphanesi 120 bin kitap 850 den fazla süreli yayın ile donatılmıştır. Öğrenciler pek çok alandaki bilgiye kolaylıkla ulaşılabilirler. Üniversitenin pek çok noktasından internete bağlanarak kütüphanenin sunmuş olduğu online olanaklardan yararlanabilirler.

Sağlık

Öğrencilere her türlü sağlık hizmetini kampüste bulunan tam donanımlı sağlık merkezinden alabilmektedirler.

Doğu Akdeniz Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan