Doğuş Üniversitesi Doğuş Üniversitesi

Tarihçe

Doğuş eğitim kurumları tarafından 1995’te İstanbul kurulmuş olan Doğuş Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Doğuş üniversitesi kampüsü Anadolu yakasında Acıbadem’dedir. Üniversitede eğitim ücrete tabidir. Üniversite bünyesinde; Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuş ülkenin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli ilidir.Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5. Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşımaktadır.Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un sahip olduğu bütün bu kültürel zenginlikler şehrin 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Doğuş Üniversitesinde öğrencilere tercih sıralarına, üniversite sınavından aldıkları puanlara ve okuldaki başarılarına göre farklı burs imkânları tanımaktadır. Üniversiteyi 1. 2. ve 3.tercihinde doğuş üniversitesini kazanan öğrencilere burs sağlanmaktadır. 2 kardeş doğuş üniversitesini kazanarak okuduklarında , Spor alanında milli seviyede olan öğrencilere, Sanat ve Kültür alanında uluslar arası başarı göstermiş olan öğrencilere, Doğuş lisesi mezunlarına da burs imkanı tanınmaktadır. YURT OLANAKLARI: Üniversite bünyesinde yurt bulunmamaktır. Fakat üniversite çevresinde öğrenciler için fazla sayıda yurt bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite bünyesindeki Kondisyon Merkezi, 400 m2 kullanım alanı, 40 farklı antrenman makinesi ve uzman antrenörlerle bilgisayarlı kardiyolojik çalışmalar, antrenman sırasındaki performansın yazıcıdan dökümünün alınması, CPR teknolojisi ile kişiye özel kardiyolojik çalışmalar, eklem ameliyatlarından sonra ameliyatlı bölgenin kuvvetlendirilmesi amacına uygun çalışmalar, vücut geliştirme, kişiye özel fitness programları, sağlıklı zayıflama, kilo alma egzersizleri hizmetlerini vermektedir. Doğuş Üniversitesi'nin Fakülte ve Meslek Yüksekokulu'ndan mezun olan öğrencilerin iş yaşamlarında tercih edilen ve kariyerlerini geliştirme olanağı bulan profesyonel olmalarına rehberlik eden Kariyer Planlama Merkezi de bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite bünyesinde yılda yirmi adet Kültürel Gelişim Seminerleri (KGS), öğrencilere açık olarak düzenlenmektedir. KGS'lere katılım, dönem başına en az iki adet olmak zorundadır. Bu zorunluluk öğrencinin diploma alabilmesinde doğrudan etkilidir. KGS'lerin temel çıkış felsefesi, öğrencilerimizin kültürel, düşünsel, sanatsal açıdan farklı alanlarda birikim edinmelerini amaçlamaktadır. Öğrencilerin ders dışında gösterecekleri üstün başarıları teşvik etmek için her yıl bahar dönemi sonunda seçilen öğrencilere “Ders Dışı Etkinlik Ödülleri” verilmektedir. Ödüller için bireysel olarak ya da takım halinde, sanatsal, sportif, sosyal ve bilimsel alanlarda elde edilen başarılar dikkate alınmaktadır.

Kütüphane

Kütüphane üniversitenin giriş katında, ergonomik olarak düzenlenmiş 500m2’lik bir alanda hizmet vermektedir. 104 kişilik oturma, 40.000 ciltlik raf kapasitesine sahiptir. Ayrıca kurulduğu günden bu yana gelişen teknoloji ile sürekli yenilenen multimedya destekli bilgisayar laboratuarına sahiptir. Kütüphanede kablosuz internet (wireless) bulunmaktadır.

Sağlık

Öğrencilere ve üniversite personeline Sağlık Merkezi tarafından sağlık hizmeti sunulmaktadır.Bu Merkezde gerekli muayene ve tetkikleri yapılarak tedavileri düzenlemekte ve gerektiğinde ileri tetkik ve tedavi için hastaların uygun sağlık kuruluşlarına nakillerini sağlamaktadır.

Doğuş Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Doğuş Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan