Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuz Eylül Üniversitesi

Tarihçe

1982’de kurulmuş Dokuz Eylül Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Ege bölgesinin 5 büyük(İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla) iline yayılan Dokuz Eylül üniversitesi Ege Bölgesindeki 4 üniversitenin kurulmasına da destek vermiştir. Üniversitenin merkez kampüsü, Ege bölgesinde bulunan İzmir ilindedir. Üniversite bünyesinde; Buca Eğitim Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi olmak üzere 13 farklı fakülte bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İzmir, Ege kıyılarının tam ortasında bulunan bir ilimizdir. İzmir’de Çeşme ve Foça gibi önemli turistik merkezler bulunmaktadır.Ayrıca şehir antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes’e de ev sahipliği yapmaktadır. İzmir Kilisesi, Hisar Cami, İsa Bey Cami, Efes, Meryem Ana Kilisesi, Kuş Cenneti, Kemeraltı Çarşısı Gezilecek yerler arasındadır. Teleferik Tesisleri spor ve doğa meraklıları için çeşitli olanaklar sunmaktadır. İthalat ve ihracat potansiyeli olan ürünlere dönük, teknolojik yenilikler içeren İzmir Enternasyonal Fuarı (İzmir Fuarı) her yılın Eylül ayında İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül'ü içine alarak 10 günlük bir zaman dilimi içinde düzenlenen Türkiye'nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Ege Sosyal Araştırmalar Vakfı, Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı, Adalet Kültür ve Eğitim Vakfı, Aliağa Eğitim ve Kültür Vakfı, Ege Eczacılar Eğitim Sağlık Kültür Sosyal Dayanışma ve Yardım Vakfı tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Üniversitede öğrenim gören kız öğrencilerin barınma ihtiyaçlarına yönelik Buca Eğitim Fakültesi Kampüsü içinde Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Kız Öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Ayrıca 2007-2008 öğretim yılında açılan Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’na bağlı bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenci Yurdu (Kız-Erkek) da hizmet vermektedir. Yurt, Buca ilçesinde Tınaztepe, Dokuzçeşmeler ve Buca Eğitim Fakültesi kampüslerine kolay ulaşım mesafesinde yer almaktadır.

Spor Olanakları

Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde bulunan fakülte ve meslek yüksekokullarında öğrencilerin yararlanabilecekleri futbol sahası, basketbol sahası, voleybol sahası ve tenis kortları bulunmaktadır. Her yıl Üniversite'de geleneksel olarak Fakülte Ve Yüksekokullar Rektörlük Kupası Spor müsabakaları düzenlenmektedir. Ayrıca üniversite bünyesinde Ege Paintball, Dedak 9 Eylül Dağcılık, Dağ Bisikleti ve Doğa Spor kulübü gibi bir çok farklı spor kulüpleri bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Dokuz Eylül Üniversitesinde her yıl geleneksel olarak bahar şenlikleri düzenlenmektedir. Sağlık Kültür Spor Dairesi öncülüğünde öğrencilerin beklentileri dikkate alınarak hazırlanan şenlik programı kapsamında tanınmış sanatçıların konserleri, sportif faaliyetler, yarışmalar, kültürel toplantılar, sunumlar yapılmaktadır. Ayrıca üniversite bünyesinde 20 farklı öğrenci kulübü bulunmaktadır.

Kütüphane

Üniversite Enformasyon ve Kütüphane Dokümantasyon Bölümü öğrencilere ve fakülte çalışanlarına geniş araştırma olanakları sunmaktadır. Ayrıca online kütüphane ve birçok internet hizmetini sağlamaktadır. Üniversite Merkez Kütüphanesi’nin yanı sıra fakülte ve meslek yüksekokullarında da kütüphaneler bulunmaktadır. Kütüphanede kitaplar, Dewey Onlu Sınıflama Sistemine göre sınıflanmakta ve konularına göre ayrılmış olan raflara tasnif numarasına göre dizilmektedir. Okuyucular, kütüphanede okuyucunun kullanımına sunulmuş olan bilgisayardan “SORGULAMA’’ menüsünden kitap taraması yapabilirler. Ayrıca kampüs içindeki bilgisayardan internete girerek D.E.Ü. Kütüphanesi seçilmek suretiyle istenilen bir fakültenin yayınları taranabilmektedir.

Sağlık

Tüm öğrenciler Mediko-Sosyal Hizmetler Merkezi'nin sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilerin tedavi giderleri üniversite tarafından karşılanmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan