Dumlupınar Üniversitesi Dumlupınar Üniversitesi

Tarihçe

1992 tarihinde kurulan Dumlupınar Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Daha önce Anadolu Üniversitesine bağlı olarak faaliyetini sürdüren, Kütahya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Kütahya Meslek Yüksekokulu üniversitenin çekirdeğini oluşturmuştur. Üniversitenin merkez kampüsü Ege Bölgesinde bulunan Kütahya’da olup Germiyan Kampüsü Afyon yolu üzerinde yer almaktadır. Üniversite bünyesinde; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Simav Teknik Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Simav Teknoloji Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Konum olarak Ege ve İç Anadolu Bölgeleri arasında kalmakta olan Kütahya ili kültürel açıdan gelişmiş bir kenttir. Porselenleri ile ünlü olan şehir de Çinicilikle ilgili müzede bulunmaktadır. Bunun yanında ünlü Evliya Çelebi Kütahyalıdır. Kütahyada tarihi açıdanda önemli yerler bulunmaktadır. Kütahya Saat Kulesi, Kütahya Kalesi, Kale-i Bala, Kale-i Sagir, Çinili Camii, Gölcük Yaylası, Yoncalı Kaplıcaları, Simav Eynal Kaplıcaları gezilecek yerler arasındadır. Çinileri ve porselenleri dünyaca ünlü Kütahya'da el sanatları da hala üretimini sürdürmektedir. Tabakçılık, urgancılık, hasırcılık, ağdacılık, yemenicilik, semercilik, nalbantlık, saraçlık gibi yok olmak üzere olan el sanatlarının son temsilcileri Simav ilçesinde bulunmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede Kütahya ili ve ilçelerinde yaklaşık 25 özel öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca kredi yurtlar kurumunun yurtları da öğrencilere hizmet vermektedir. 2006 yılında Üniversite Merkez kampüs içerisinde faaliyete geçen Hüsnü Özyeğin Yurdu 512 kız ve erkek öğrenciye hitap etmektedir. Tüm odalar 2 kişilik olup, her odada banyo, wc, 24 saat sıcak su bulunmaktadır. Öğrenciler için açık büfe kahvaltı ve isteğe bağlı olarak akşam yemeği mevcuttur. Ortak kullanım alanları olan internet salonu, tv odası, fitness salonu, kantin, çamaşırhane, ütü odası öğrencilere hizmet vermektedir.

Spor Olanakları

Öğrencilerin sosyalleşmelerine katkıda bulunmak amacıyla belirlenen bir program çerçevesinde, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından çeşitli spor etkinlikleri düzenlenmektedir. Her yıl düzenlenen Geleneksel Dumlupınar Üniversitesi Bahar Şenlikleri kapsamında, Üniversite Öğrencileri arasında Halı Saha Futbol, Basketbol, Voleybol ve ferdi olarak hazırlanan Satranç, Bilek Güreşi, Masa Tenisi vb. gibi yarışmalar düzenlenmektedir. Üniversite Merkez Kampüsün de 1 Adet Kapalı Spor Salonu (Yapım aşamasında), 3 Adet Açık Futbol Halı Sahası, 3 Adet Açık Basketbol-Voleybol Sahası, 1 Adet Açık Tenis Kortu, ve Yapay Tırmanma Duvarı yer almaktadır. Germiyan Kampusünde ise Standart ölçülerde ve tek taraflı Tribün olmak kaidiyle 1 Adet Futbol Çim Saha, 1 Adet Futbol Toprak Saha, 1 Adet Kapalı Spor Salonu, 1 Adet (Güreş, Karate, Jimnastik vb. sporların yapılabildiği) Kapalı Çadır Salonu, 1 Adet Fitness, Step, Aerobik Merkezi, 1 Adet Açık Tenis Kortu, 1 Adet Kapalı Futbol Halı Sahası, 2 Adet Açık Basketbol-Voleybol Sahası, 1 Adet Plaj Voleybol Sahası ve Atletizm parkuru yer almaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Resim, Fotoğraf, Halk Oyunları, Klasik Dans, Müzik, Radyoculuk, Tiyatro, Arama-Kurtarma, İlk Yardım, Münazara, Dağcılık ve Spor Tırmanış gibi alanlarda öğrencilerin serbest zamanlarında ilgi ve yeteneklerine göre sanat ve kültür çalışmaları yapmaları için kurslar açılmakta ve bu alanlar ile ilgili eğitim verilmektedir. Öğrencilere; çalışma gurupları, öğrenci kulüpleri, korolar, müzik gurupları ve toplulukları kurmalarında yardımcı olunmakta ve yapmak istedikleri faaliyetlere daire tarafından destek verilmektedir.Ayrıca üniversite içinde ve dışında konser, gösteri, sergiler düzenlemeleri ve üniversiteler arasında yapılmakta olan yarışmalara katılmaları da sağlanmaktadır. Şu anda Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde öğrencilerin oluşturmuş oldukları 37 farklı öğrenci kulübü bulunmaktadır.

Kütüphane

67134 cilt kitap kapasiteli Merkez Kütüphane’de basılı periyodik yayın sayısı 25057 adet, elektronik yayın sayısı 27000 ve 1033 adet dvd yer almaktadır. Ayrıca üniversitenin Fakülte ve Yüksekokullarda da kütüphaneleri bulunmaktadır.

Sağlık

Üniversite personeline ve yakınlarına, Üniversite de sağlık güvencesi olan öğrencilere Germiyan Kampüsünde ve Merkez kampüsdeki sağlık üniteleri tarafından sağlık hizmetleri verilmektedir.Bu ünitelerde günlük maksimum 50 hasta tedavi edilmektedir. Tıp Fakültesi Hastanesi, Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampüs içerisinde yaklaşık 5400 m2 kapalı alanda, acil servis, poliklinikler, laboratuvarlar, görüntüleme merkezi, ameliyathaneler, yoğun bakımlar, doğum salonu ve servis hasta odaları birimlerinden oluşan yataklı tedavi kurumu hizmeti vermekte ve bu hastanede de personel ve öğrencilerin sağlık hizmetleri yürütülmektedir.

Dumlupınar Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Dumlupınar Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan